Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... M ar interesa dacă sunt obligată să solicit ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

M ar interesa dacă sunt obligată să solicit autorizație de ...

M ar interesa dacă sunt obligată să solicit autorizație de la primarie pentru a izola parțial în exterior apartamentul ; care este procedura mai exact.Va multumesc.
Faceti o solicitare la as. proprietari.
Daca doar dvs. ati ramas sa faceti termoizolarea - este o situatie, dar daca sunteti prima, discutia este alta si s-ar putea sa va trebuiasca sa treceti pe la primarie, sa vedeti cum trebuie sa procedati.
Oricum, si intr-o situatie si in cealalta, de aceste chestiuni trebuie sa se ocupe as. proprietari, deoarece peretii exteriori sunt pe proprietarea comuna a scarii/blocului - si tocmai de aceasta se ocupa as. prop.
O alta observatie - daca sunteti prima care faceti asa ceva, nu va zgarciti, incercati sa va depasiti limita apartamentului (sus-jos-dreapta-stanga) cu 15-20 cm, pentru ca taman pe acolo o sa intre frigul in casa dvs.
Succes!
Exteriorul imobilului de locuit in comun reprezinta parte comuna
Conform disp L nr 196/2018 proprietarii nu au dreptul sa intervina asupra partii comune fara acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari
Primariile nu acorda autorizatie de constructie pentru persoane fizice in cazul interventiilor la partea comuna de constructii immobile de locuit in comun