Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Perchezitie domiciliu
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Perchezitie domiciliu

Pentru perchezitie la domiciliu este necesara obligatoriu punerea sub urmarire penala inainte?
Pentru perchezitie este necesar mandat, daca aveau mandat, perchezitia e legala, daca nu, nu. Se pot ivi cazuri in care un infractor i-a incredintat unui tert niste lucruri spre pastrare, daca lucrurile erau de corcodel se poate dispune perchezitia fara a porni urmarirea penala contra tertului (sa zicem ca era de buna credinta si nu stia ca erau de corcodel, iar acest lucru reiese din interceptarea convorbirilor telefonice). In acest caz s-ar putea da mandat fara inceperea urmaririi penale contra proprietarului/chiriasului. Similar in cazul unei firme care inchiriaza spatii de depozitare sau al unei firme care inchiriaza servere de internet. Acestea pot fi perchezitionate fara a culpabile.
tgeorgescu, utilizator
Este necesară începerea urmăririi penale in rem, nu și in personam.
Percheziţia domiciliară poate fi dispusă doar în cursul urmăririi penale, nu se poate obtine mandatul altfel.
Zilnic, observ la TV ca s-au efectuat zeci de perchezitii la sedii de firme si la domiciliul administratorilor acestora pentru diverse cauze, in mare parte evaziune fiscala. Ma gandesc ca nu toate acele persoane au fost puse sub urmarie penala....
Punerea sub urmarire penala este obligatoriu a fi adusa la cunostinta persoanei urmarite?
Urmarirea penala se incepe initial in rem, pe fapta.