Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drepturi salariale neridicate, salariat decedat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drepturi salariale neridicate, salariat decedat

In cazul in care un angajat decedeaza, angajatorul trebuie sa-i plateasca ajutorul de deces si sa-i compenseze in bani zilele de concediu de odihna neefectuat? La suma respectiva ce contributii se opresc?
george-neagu, moderator
Compensarea in bani a CO neefectuat este supusa impozitului pe venit si contributiilor sociale.

Din punct de vedere al Codului Fiscal , tratamentul fiscal al ajutorul de deces acordat conform Legii 19/2000, este prevazut la art.42, respectiv din punct de vedere al impozitului pe venit. Conform acestui articol, ajutoarele acordate din bugetul de stat, asigurarilor sociale, si alte fonduri speciale, nu sunt venituri impozabile :
a) ajutoarele, indemnizaţiile şi alte forme de sprijin cu destinaţie specială, acordate din bugetul de stat, bugetul asigurărilor sociale de stat, bugetele fondurilor speciale, bugetele locale şi din alte fonduri publice, precum şi cele de aceeaşi natură primite de la alte persoane, cu excepţia indemnizaţiilor pentru incapacitate temporară de muncă. Nu sunt venituri impozabile indemnizaţiile pentru: risc maternal, maternitate, creşterea copilului şi îngrijirea copilului bolnav, potrivit legii;

Din punct de vedere al angajatorului care achita acest ajutor de deces, aceasta suma nu reprezinta o cheltuiala , ca urmare nu se supune tratamentului fiscal prevazut la art 21 privind deductibilitatea cheltuielilor efectuate, acest ajutor fiind dedus din contributia de asigurari sociale datorata de angajator.
multumesc!