Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Absente motivate prin cerere de catre parinte
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Absente motivate prin cerere de catre parinte

Doresc interpretarea urmatorului extras din "R.O.F.U.I.P. aprobat prin O.M.E.N. 5115/2014, publicat în Monitorul Oficial din 13.01.2015":
"Art. 113 (4)...Numărul absenţelor care pot fi motivate, fără documente medicale, doar pe baza cererilor părinţilor, tutorilor sau susţinătorilor legali, nu poate depăşi 3 zile pe semestru..."
Ce inseamna, echivalentul a 3zile x 6 ore/zi = 18 absente din mai multe zile cumulate, sau 3 zile in care elevul poate sa aiba cate 1 absenta /zi ?
Multumesc
Buna ziua,

Nu pot sa va dau o interpretare oficiala.. Dar daca textul ar fi vrut sa insemne 18 ore.. ar fi scris 18 ore.. daca scrie 3 zile atunci e vorba de 3 zile intregi, nu de numarul de ore..

Incercati sa vorbiti si cu diriginta/dirigintele, poate pentru o ora accepta motivarea de la parinti si peste cele 3 zile..