avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1972 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Intreprindere individuala - persoana handicap
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Intreprindere individuala - persoana handicap

Buna ziua,
Am o II din 2010 cu norma de venit - salariu minim pe economie. Sunt persoana cu handicap si ma ocup cu repararea telefoanelor mobile , aproximativ 2-3 ore/zi (starea de sanatate nu imi permite sa lucrez mai mult).
Din pacate nu pot plati impozitul pe venit + asigurari de sanatate , pentru ca nu incasez nici macar jumatate din suma care imi vine de plata.
Stiu ca incepand cu 31 ian 2015 , persoanele cu handicap nu mai platesc impozit pe venit + asigurari de sanatate , intrebarea me este daca in anii trecuti (2010-2014) ma pot incadra la art 55 lit k1 din 571/2003 , adica venitul declarat se poate incadra la venit salarial ?
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 11:53, 2 Februarie 2015
Aveti textul og 4 din 2015 care intra in vigoare de la 1 februarie 2015 si se aplica pentru viitor.
[ link extern ]
Ultima modificare: Luni, 2 Februarie 2015
george-neagu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit pe salariu pentru persoana cu handicap chris_profu chris_profu se retine impozit pe salariu(nu pensie)pentru o persoana cu handicap? (vezi toată discuția)
Scutire impozit salarii bordas bordas Am o profesoara care detine un certificat cu grad de handicap .Dupa legea 448/2006 are niste facilitati printre care si scutirea pe impozit pe salar.Dar am ... (vezi toată discuția)
Decizia nr. 681/2014 referitoare la admiterea excepţiei de neconstituţionalitate a prevederilor art. 55 alin. (4) lit. k1) din legea nr. 571/2003 privind codul fiscal Ioan Petru Butariu Ioan Petru Butariu Decizia CC nr. 681/2014 referitoare la admiterea excepţiei de neconstituţionalitate a prevederilor art. 55 alin. (4) lit. k1) din Legea nr. 571/2003 privind ... (vezi toată discuția)