Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Diurna in Germania
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Diurna in Germania

Buna ziua ..ce diurna trebuie sa ofer eu unui muncitor angajat in Romania srl-d detasat in germania...multumesc
1. Începând cu 1 ianuarie 2015, Germania introduce un salariu minim și șoferilor profesioniști străini care efectuează operațiuni de transport internațional de marfă și persoane către și din Germania, cabotaj sau tranzit pe teritoriul Germaniei.

Uniunea Internaționalã a Transporturilor Rutiere (IRU) confirmã cã autoritãțile germane au anunțat astãzi (30.01.2015) cã legea salariului minim nu se aplicã pentru operațiunile de transport în tranzit efectuate de operatorii de transport rutieri strãini pânã la clarificarea conformitãții acesteia cu legislația UE. Aceste clarificãri vor fi prezentate în vara lui 2015.
Potrivit informãrii, operațiunile de transport spre și din Germania nu sunt incluse în aceastã suspendare.
[ link extern ]

2. Diurna Germania - 35 Euro/zi
Diurna maxima deductibila este 35 X 2.5 = 87,5 Euro/zi
Sunt in delegatie in Germania si primesc doar 10 euro. Cred ca e putin si doresc mai multe informatii
Lucrati in sectorul privat sau bugetar ?