Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Creante si datorii prescrise
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Creante si datorii prescrise

Buna ziua,
as avea urmatorul caz:
suntem o societate de comert en gros si avem inregistrate in contabilitate niste datorii vechi ( din anii 2007, 2008) catre diversi furnizori ( sume marunte). Nu s-a mai tinut legatura cu furnizorii respectivi.Intrebarea este: cand se pot prescrie aceste sume, care este inregistrarea contabila pe care o facem si in baza carui document as putea face aceste prescriptii? Identic avem caz pentru client neincasati vechi din anii 2007, 2008.

Va multumesc, si am apreciat intotdeauna promptitudinea si profesionalismul dumneavoastra.
Prescrierea spe poate face dupa 3 ani de la scadenta facturilor, in cazul fact.de furnizori daca acestia nu v-au cerut confirmari de solduri sau plata facturilor puteti sa-i prescrieti printr-o decizie a administratorului, dar in cazul clientilor trebuie sa aveti trimise somatii de plata si confirmari de solduri ( la clienti procedura este mai greoaie-dupa mine-pentru prescriere).