Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Program de munca platit in invatamant
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Program de munca platit in invatamant

Buna ziua ,

As avea urmatoarea nelamurire .
Sunt profesor in invatamantul primar , conform normelor comunicate de unitatea de invatamant , trebuie sa stam 8 ore la munca din care 4 sa fie activitatea de predare .

Intr-o buna zi , am intarziat la servici 5 min , fapt ce a dus la taierea unei ore de la plata .In ziua de salariu , am constatat ca suma acelei ore este echivalentul salariului brut /72 ore (16 ore x 4 saptamani).

Pana la urma care este adevarul ? Muncim 8 ore dar suntem platiti 4 /zi ?

Multumesc anticipat de raspunsuri.
Vedeti art. 162, 163 din LEN. Profesorii pentru invatamantul primar sunt platiti la post si au obligatia de predare conform planului-cadru (fara religie, ed. fizica si limba straina), orice ora prestata in afara acestora se plateste ca ora suplimentara. Obligatia este de 18 ore pe saptamana.
elena138, utilizator