Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Dezlipire afis publicitar
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Dezlipire afis publicitar

Buna seara..am o mare nelamurire..daca dezlipesc afise publicitare care sunt lipite pe scarile blocului sau pe stalpi incalc vreo lege sau ceva?va multumesc anticipat..
In cazul in care materialele publicitare sunt afisate in locurile special amenajate in acest sens, potrivit Legii nr. 61/1991 savarsiti o contraventie care poate fi sanctionata cu amenda d ela 100 la 500 lei
Art.2 pct.14 din Legea nr. 61/1991 pentru sanctionarea faptelor de incalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii publice:
Scrierea sau desenarea, fara drept, pe peretii cladirilor, pe garduri sau pe obiecte de folosinta comuna aflate in locurile publice, deteriorarea prin orice mijloc a acestora, precum si dezlipirea sau distrugerea, fara drept, a reclamelor, anunturilor si afiselor legal expuse in locuri anume destinate.