Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... 0 persoane afisate la blocul unde nu locuiesc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

0 persoane afisate la blocul unde nu locuiesc

Buna seara,as avea si eu o intrebare
detin un apartament in care nu sta absolut nimeni de cativa ani
as dori sa stiu daca administratorul blocului poate sa ma scada de la intretinera blocului sa treaca 0 persoane
Mentionez ca in bloc functioneza liftul iar eu detin apartamentul la etajul 1.
1-Conform dispozitii in vigoare reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie care detine autoritatea si competenta sa reprezinte si sa apere interesee asociatiei de proprietari si a membrilor proprietari-inclusiv in instanta de judecata
2-administratorul de imobil este simplu angajat al asociatiei de proprietari cu limita de competenta de executie hotarari/decizii dispuse de adunarea generala,de presedinte si de comitetul executiv
3-Conform norme in vigoare disp
HG nr 1588/2007 Art. 17
(1) Comitetul executiv al asociatiei de proprietari are urmatoarele atributii:
r) stabileste cotele de participare pe persoana la cheltuielile aferente persoanelor cu domiciliul in cladire si pentru persoanele care locuiesc temporar, minimum 15 zile pe luna; stabileste perioada pentru care proprietarii, respectiv chiriasii, pot solicita in scris scutirea de la plata cheltuielilor pe persoana si care trebuie sa fie de cel putin 15 zile pe luna, conform hotararii adunarii generale;

4-Referitor la problema liftului
HG nr 1588/2007 Art. 35
Prin hotarare a adunarii generale, pot fi exceptate de la plata cheltuielilor aferente consumului de energie electrica pentru functionarea ascensorului/ascensoarelor persoanele care locuiesc in apartamente situate la subsol, demisol, parter, mezanin, precum si la etajul 1 din cladirile fara mezanin. De asemenea, in cazul cladirilor care au amplasate la etajele superioare bai, spalatorii, uscatorii, prin hotarare a adunarii generale, persoanele care locuiesc in apartamente situate la subsol, demisol, parter, mezanin, precum si la etajul 1 din cladirile fara mezanin pot sa fie exceptate de la plata cheltuielilor aferente consumului de energie electrica pentru functionarea ascensorului/ascensoarelor, in baza unor angajamente personale, date in scris catre asociatia de proprietari de catre persoanele care nu folosesc spatiile de la etajele superioare.

Adunarea generala a proprietarilor se convoaca cel putin o data pe an,de regula in primul trimestru sau in situatii speciale poate fi convocata la cererea comitetului executiv sau a 20% dintre proprietari
Solicitati adunarii generale in temeiul disp HG nr 1588/2007 art 35 scutirea de la plata c/v energie electrica aferenta functionare lift
4-Adresati presedintelui de asociatie solicitare oficiala,inregistrata,semnata de primire sau comunicata postal cu confirmare de primire prin care solicitati scoaterea din evidenta a locatarilor de la ap X,perioada Y
Faceti cerere catre presedite.