Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Achizitie motor lift
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Achizitie motor lift

Buna ziua,

Administratorul Asociatiei de Proprietari a decis prin semnatura membrilor asociatiei (si nu prin adunare generala) schimbarea motorului liftului.

A prezentat o singura oferta cu care a venit firma de service.

Va rog sa imi spuneti:

1.Care este procedura de achizitie a unor bunuri de valoare mare pentru asociatiile de proprietari?
2. Daca un tabel cu semnaturile locatarilor inlocuieste o decizie a Adunarii Generale a Proprietarilor. Presedintele nu a mai convocat o adunare de 5 ani si toate hotararile sunt luate prin luarea de semnaturi a proprietarilor.

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Inlocuirea pieselor la ascensoare,chiar de valoare mare, se face numai de catre firma care va asigura service-ul, asa ca daca e necesar acest motor pentru a functiona ascensorul in conditii tehnice de siguranta, aceasta nu se poate face decat asa cum a procedat administratorul dv.

Firma de service nu presteaza pe lucrari facute de alte firme.
1. In asociatia dvs. administratorul face ce vrea. Incercati sa-i dati si "patalama" la mana in acest sens ca sa stiti una si buna!
2. Daca administratorul decide, ceilati ce fac? Varuiesc prin asociatie?
3. Pana una-alta, nu administratorul convoaca AG a membrilor, dar daca ziceti ca el face si desface, atunci tre' sa va supuneti;
4. Procedura de achizite a unor bunuri de valoare sau a unor lucrari de reparatii de mai mare amploare se discuta in AG unde se prezinta un proiect de BVC. Dupa aprobarea acestuia in AG, presedintele - daca il aveti, mana dreapta a administratorului (!) ii da dispozitie sa contacteze agenti economici capabili sa execute lucrarea sau care detin in portofoliu bunurile respective; daca este vorba de motoare de lift - sa stiti ca nu sunt prea multe firme care comercializeaza asemenea produse; s-ar putea sa fie mai multe firme, insa daca firma care exfectuiaza service-ul liftului dvs. agreeaza un produs al firmei K..., atunci mergeti pe mana lor; noi am inlocut de curand liftul in proportie de 95% - daca doriti va pot da pe mp furnizorul nostru de echipamente pentru lifturi;
5. In materie de "inlocuire motor lift" - puteti sa faceti cate tabele doriti, sa fiti majoritatea impotriva - lucru nu deranjeaza firma care se ocupa de lifturi - adica baietii trag heblul si toata lumea merge pe scari, e si sanatos... ; la noi ne-au prezentat dosarul liftului, ne-au demonstrat ca liftul are o vechime de peste 40 ani si ca nu mai indeplineste masurile de siguranta si ca trebuie sa-l inlocuim.
6. Incercati sa-i bagati in viteza pe cei de la asociatie, sa se ocupe de treaba pentru care au fost alesi. Pe administrator lasati-l in pace din acest punct de vedere, dumnealui are alte atributiuni. Daca nu-si face treaba pentru care a fost angajat, il puteti schimba si eventual ii spuneti sa nu se mai bage in combinatii dintr-astea in care se iau decizii...
Succes!
Marius0123 a scris:

Administratorul Asociatiei de Proprietari a decis

1-In asociatia dv ,fie nu se cunoaste legea in vigoare cu drepturi,obligatii si limite de competenta,fie cu buna stiinta fiecare face ce vrea
2-Administratorul de imobil are limita de competenta de executie hotarari ale adunarii generale,decizii dispuse de catre presedite si de catre comitetul executiv
Administratorul de imobil, nu are competenta sa dispuna de la sine putere ,utilizarea de sume financiare necesare achizitiei unui motor lift
3-Conform dispozitii in vigoare ,orice persoana juridica detinatoare de aparate de ridicat,lift este obligatoriu sa detina incheiat contract de service,astfel incat firma autorizata sa asigure buna functionare sau in cazuri speciale sa poata interveni
4-In situatiile in care in partea comuna se impune executarea de reparatii care necesita o resursa financiara apreciabila,adunarea generala poate dispune necesitatea reparatiei si poate indica sursa de unde se obtin banii
5-
Presedintele nu a mai convocat o adunare de 5 ani si toate hotararile sunt luate prin luarea de semnaturi a proprietarilor.

Precizati ca presedintele nu a mai convocat adunare generala de 5 ani
Nu va suparati dar presedintele a ajuns in acea functie urmare votului acordat de catre participantii la adunarea generala
Nu cunoasteti dictonul "Somnul naste monstrii .?"
Conform dispozitii in vigoare L nr 230/2007
Art. 23
(1) Dupa adunarea generala de constituire a asociatiei de proprietari, va avea loc cel putin o data pe an, in primul trimestru, o adunare generala a proprietarilor membri ai asociatiei. Responsabilitatea cu privire la neconvocarea a cel putin unei adunari generale a proprietarilor apartine membrilor comitetului executiv, inclusiv presedintelui asociatiei de proprietari.
(2) Adunarea generala este alcatuita din toti proprietarii membri ai asociatiei de proprietari.
(3) Adunarea generala ordinara se convoaca fie de presedintele asociatiei de proprietari, fie de comitetul executiv.
(4) Pentru situatii speciale sau de maxima urgenta, adunarile generale extraordinare ale asociatiei pot fi convocate oricand de catre comitetul executiv sau de catre cel putin 20% din numarul proprietarilor membri ai asociatiei de proprietari.
(5) Proprietarii trebuie anuntati, prin afisare la loc vizibil sau pe baza de tabel nominal convocator, asupra oricarei adunari generale a asociatiei de proprietari, cu cel putin 7 zile inainte de data stabilita, inclusiv cu privire la ordinea de zi a adunarii generale.Ordinea de zi anuntata se poate completa prin hotararea adunarii generale.
.
Daca ati constatat ca cel ales in functia de presedinte nu isi exercita cu respect si cu buna credinta atributiile,ca de 5 ani nu convoaca adunare generala,studiati legea si daca tot ati ajuns sa schimbati motorul la lift,schimbati si presedintele de la asociatie cu unul responsabil