Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Santaj
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Santaj

Prin intermediul ONG-ului prietenei mele X, am aplicat ca parteneri ai ONG-ului A si am obtinut finantare.
Presedinta ONG-ului A emite tot felul de pretentii financiare "pentru a ne arata recunostinta" si ne ameninta in permanenta cu "eliminarea" din proiect daca nu jucam cum ne canta ea. (macar de s-ar hotari ce vrea de la noi ca in permanenta nu e multumita nici macar de ceea ce hotaraste ea insasi).
Pentru mine - coordonator proiect din partea ONG X - stresul a atins cote insuportabile. Adica muncim la acte de ni se face rau, lucram "pe bune" la proiect - chiar nu am facut proiectul pentru a "trage" bani, chiar ne dorim sa fie "ca la carte" si suntem amenintate in permanenta cu exluderea din proiect pe motiv ca "felul meu de a fi nu ii convine si considera ca pune in pericol intreaga existenta a proiectului" plus o intreaga polologhie de persoana care se victimizeaza. Noi, pana acum, am fost foarte corecte si ne-am respectat toate intelegerile. Inclusiv cele financiare necontractuale.
Intrebarea mea este: amenintarea aceasta se poate materializa sau nu?
Multumesc. Astept un raspuns care sa imi redea somnul :)
Noul Cod Penal - CAPITOLUL VI
Infracţiuni contra libertăţii persoanei

Art. 207

Şantajul

(1) Constrângerea unei persoane să dea, să facă, să nu facă sau să sufere ceva, în scopul de a dobândi în mod injust un folos nepatrimonial, pentru sine ori pentru altul, se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.

(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează ameninţarea cu darea în vileag a unei fapte reale sau imaginare, compromiţătoare pentru persoana ameninţată ori pentru un membru de familie al acesteia, în scopul prevăzut în alin. (1).

(3) Dacă faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) au fost comise în scopul de a dobândi în mod injust un folos patrimonial, pentru sine sau pentru altul, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.

Detalii: [ link extern ]
Deci...?
Art. 207

Şantajul

(1) Constrângerea unei persoane să dea, să facă, să nu facă sau să sufere ceva, în scopul de a dobândi în mod injust un folos nepatrimonial, pentru sine ori pentru altul, se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.

(3) Dacă faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) au fost comise în scopul de a dobândi în mod injust un folos patrimonial, pentru sine sau pentru altul, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.

Cred ca scopul este de a ramane singura pe proiect,deci cu banii...Depuneti plangere penala pt POSIBILA infractiune de santaj, fara a face acuzatii. Organele de cercetare penala vor stabili daca este sau nu santaj.