Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept mostenire

Buna ziua fratele meu a decedat divortat fiind, avand 2 copii ,doresc sa stiu daca acestia mostenesc bunurile fratelui si daca parintii au drept la mostenirea fratelui deoarece sunt in viata. multumesc
Daca defunctul are copii, parintii lui nu mostenesc nimic.
smeagull, utilizator
Conform art.975-(1)NCC "Descendentii sunt copiii defunctului si urmasii lor in linie dreapta la nesfarsit".art.975-(2) NCC" Descendentii defunctului inlatura mostenitorii din celelalte clase si vin la mostenire in ordinea proximitatii gradului de rudenie." Conform art.976(3)NCC"Ascendentii privilegiati(parintii defunctului) si colateralii privilegiati(fratii si surorile defunctului)vin la mostenire daca descendentii nu indeplinesc conditiile necesare pentru a mosteni."