Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune mostenire sora
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune mostenire sora

Buna seara ,

Ma numesc Suiu Dumitru,din Botosani si va rog lamuriti-ma in problema de mai jos :

am avut o sora ,decedata anul acesta,care a avut un singur copil,decedat si el in vara anului 2007
sotia lui decedase anterior
de la acest fiu si nora ,cum am aratat decedati amandoi, i-a ramas o nepoata acum in varsta de 19 ani careia sora mea,bunica ei, i-a fost tutore de la varsta de doi ani si jumatate cat avea fata la data decesului mamei sale
sotul sorei mele a decedat in acelasi an cu fiul lor (2007)
as dori sa aflu daca eu si celelalte surori ale mele (inca doua in viata,fiind patru copii la parinti ),ne putem inscrie la masa succesorala a sorei decedate ,impreuna cu nepoata ei ,ramasa de la fiul decedat ?

Cu multumiri,
Nepoata de 19 ani este descendenta a defunctului.

Art. 975. – (1) Descendenţii sunt copiii defunctului şi urmaşii lor în linie dreaptă la nesfârşit.
(2) Descendenţii defunctului înlătură moştenitorii din celelalte clase şi vin la moştenire în ordinea proximităţii gradului de rudenie. Dispoziţiile art.964 alin.(2) se aplică în mod corespunzător.

Nepoata face parte din a) clasa întâi: descendenţii
Dvoastra si cele doua surori, sunteti colateralii privilegiaţi,
din b) clasa a doua: ascendenţii privilegiaţi şi colateralii privilegiaţi

conform, Art. 964. – (1) Rudele defunctului vin la moştenire în următoarea ordine:
a) clasa întâi: descendenţii;
b) clasa a doua: ascendenţii privilegiaţi şi colateralii privilegiaţi;

Nu va inscrieti.
Numai nepoata are drept la mostenire fiind ruda mai apropiata , in linie dreapta , din clasa I de mostenitori. Dvs. nu aveti drept de mostenire .
multumesc frumos !
multumesc !