Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, acum cateva luni bunicul meu a decedat, iar ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, acum cateva luni bunicul meu a decedat, iar toti cei ...

Buna ziua, acum cateva luni bunicul meu a decedat, iar toti cei trei copii voiau sa renunte la dreptul lor in favoarea bunicii, doar ca la notar au fost obligati sa adauge inca un mostenitor. Notarul zicand ca asa prevede legea ca daca succesiune se face pana intrun an sa fie trecuta o a doau persoana ca mostenitor, nu am inteles exact motivul, dar ar fi zis ca asta e in caz altcineva din famile se gandeste sa vina sa conteste mostenirea. Mie mi se pare cel mai absurd lucru pe care l-am auzit si nu gasesc asa ceva in legea privind succesiniea. Va rog lamuriti-ma in caz ca am ratat vreun amanunt. Sau nu am cautat destule informatii. Se mai poate face ceva dupa ca toate actele au fost semnate? Care ar fi fost procedura corecta si normala? Va multumesc.
Nu e deloc absurd.
Rudele unei persoane vin la succesiune intr-o anumita ordine.
Soțul supraviețuitor moștenește alături de rudele defunctului, în funcție de clasa de moștenitori din care fac parte.
Primii sunt descendenții: copiii, nepoții, stranepotii etc.
Dacă dvs, toți copiii ati fi renunțat, la succesiune, alaturi de mama, veneau următorii descendenți, adică nepoții, copiii dvs si ai fraților. Iar daca nepoții sunt minori, mama nu poate dispune de bunuri fără încuviințarea instanței de tutela. Cu alte cuvinte se "bloca " tot.
Dacă nu aveți copii, alături de mama, vin la succesiune rudele din clasa următoare, adică frații și surorile tatălui.
Dacă nu are, rudele din clasa a 3-a si tot asa, până la gradul 4. Ceea ce nu cred ca vreti....
Asa ca, daca notarul va sfătuiește un lucru, credeti-l pe cuvant, oricât de absurd vi s-ar părea.
În caz că doriti chiar să aprofundat materia succesiunilor, inscrieti-va la un curs de drept.
raluk0207, utilizator
Multumesc pentru raspuns. Dar observ ca dumneavoastra sunteti atotstiutoare si comentati peste tot cu raspunsuri incomplete sau false pentru a induce in eroare sau poate doar in necunostinta de cauza, credeti ca ajutati dar de fapt dezinformati. As aprecia un sfat de la un utilizator calificat sau in cunostinta de cauza, care totusi stie a se exprima. Multumesc.

raluk0207 a scris:

Nu e deloc absurd.
Rudele unei persoane vin la succesiune intr-o anumita ordine.
Soțul supraviețuitor moștenește alături de rudele defunctului, în funcție de clasa de moștenitori din care fac parte.
Primii sunt descendenții: copiii, nepoții, stranepotii etc.
Dacă dvs, toți copiii ati fi renunțat, la succesiune, alaturi de mama, veneau următorii descendenți, adică nepoții, copiii dvs si ai fraților. Iar daca nepoții sunt minori, mama nu poate dispune de bunuri fără încuviințarea instanței de tutela. Cu alte cuvinte se "bloca " tot.
Dacă nu aveți copii, alături de mama, vin la succesiune rudele din clasa următoare, adică frații și surorile tatălui.
Dacă nu are, rudele din clasa a 3-a si tot asa, până la gradul 4. Ceea ce nu cred ca vreti....
Asa ca, daca notarul va sfătuiește un lucru, credeti-l pe cuvant, oricât de absurd vi s-ar părea.
În caz că doriti chiar să aprofundat materia succesiunilor, inscrieti-va la un curs de drept.

Euonline, utilizator
Cu ce v-am dezinformat si cu ce a fost fals raspunsul meu? Ah, ca nu se incadreaza cu fixurile si cu planurile dvs de acasa, e....partea a doua. Sunt in absolută cunoștință de cauză.
Mai mult decat ati crede. Asta fac zilnic.
Nu stiu ce raspuns mai complet de atat căutați dvs, însă nu o sa stea nimeni sa va tina un curs de drept civil
În loc să verificați pe net cunoștințele notarului, ar trebui să apreciati ca v-a dat un sfat competent și v-a explicat consecințele juridice ale renuntarilor dvs.
raluk0207, utilizator
Art . 964 Cod civil
Principiile generale ale devoluţiunii legale a moştenirii
(1) Rudele defunctului vin la moştenire în următoarea ordine:
a) clasa întâi: descendenţii;
b) clasa a doua: ascendenţii privilegiaţi şi colateralii privilegiaţi;
c) clasa a treia: ascendenţii ordinari;
d) clasa a patra: colateralii ordinari.
(2) Dacă în urma dezmoştenirii rudele defunctului din clasa cea mai apropiată nu pot culege întreaga moştenire, atunci partea rămasă se atribuie rudelor din clasa subsecventă care îndeplinesc condiţiile pentru a moşteni.

Art. 975
Dreptul de moştenire al descendenţilor
(1) Descendenţii sunt copiii defunctului şi urmaşii lor în linie dreaptă la nesfârşit.

(2) Descendenţii defunctului înlătură moştenitorii din celelalte clase şi vin la moştenire în ordinea proximităţii gradului de rudenie. Dispoziţiile art. 964 alin. (2) se aplică în mod corespunzător.

Copiii sunt de gradul 1. Toti renunta.
Următorii descendenți sunt nepoții- gradul 2. Deci daca renunțați toti copii, rămânea bunica și nepoții.

Art. 976
Vocaţia la moştenire a ascendenţilor privilegiaţi şi a colateralilor privilegiaţi
(1) Ascendenţii privilegiaţi sunt tatăl şi mama defunctului.
(2) Colateralii privilegiaţi sunt fraţii şi surorile defunctului, precum şi descendenţii acestora, până la al patrulea grad inclusiv cu defunctul.
(3) Ascendenţii privilegiaţi şi colateralii privilegiaţi vin la moştenire dacă descendenţii nu îndeplinesc condiţiile necesare pentru a moşteni. Dispoziţiile art. 963 alin. (2) se aplică în mod corespunzător.

Iar daca nu exista nepoți, vin cumnatii bunicii, adică frații și surorile bunicului.
Vremurile in care rămânea unic moștenitor soțul supraviețuitor sunt duse de mult. De cand s-a schimbat Codul civil.
Ar trebui să aveți mai multă decență in considerațiuni.
raluk0207, utilizator