Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... grupa I subteran
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

grupa I subteran

Sunt femeie nascuta in 17/04/1955, cu o vechime de 33 ani din care 9 ani si 6 luni in grupa I de munca (subteran cu pondere de 75%/zi) cand ma pot pensiona, anticipat si limita varsta.
Am o nedumerire "SUBTERAN" am vazut in Lg.19 conditia minim 50% din timpul unei zile, in cazul ideal 20 ani subteran se dau 15 ani scutire in cazul meu 9 ani si 1 luna (deci aproape jumatate) de ce mi se considera numai 3 ani si 7 luni.
Incep cu ultima fraza din mesajul dvs., pentru ca raspunsul este esential in privinta reducerii varstei standard de pensionare:

Reducerea varstei standard ar trebui sa fie, teoretic, de 3 ani si 7 luni pentru ca ati lucrat 9 ani si 6 (sau 1) luni in grupa I de munca in procent de 75%. Reducerea se acorda pentru ani impliniti lucrati in grupe de munca iar 9 ani si 6 (sau 1) luni lucrati in grupa in procent de 75% inseamna aproximativ 7 ani si 6 luni lucrati in grupa in procent de 100%.
Conform art. 167 ind. 1 din Legea nr. 19/2000, pentru 7 ani impliniti lucrati in grupa I de munca varsta standard de pensionare se reduce cu 3 ani si 7 luni.

Conditia stagiului complet de cotizare este indeplinita, atat pentru a beneficia de pensie anticipata partiala, cat si pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta (30 de ani).

Puteti beneficia de pensie anticipata partiala la implinirea varstei de 55 de ani dar nu puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta la implinirea varstei de 56 ani si 5 luni, deoarece art. 167 ind. 1 din Legea nr. 19/2000 isi inceteaza aplicabilitatea din 01.04.2011.

Va rog sa aveti in vedere ca nu va sunt aplicabile dispozitiile art. 20, alin. (1), lit. a) din Legea nr. 19/2000, intrucat ati lucrat in grupa I de munca, deci anterior aparitiei acestui act normativ.

Intrucat urmeaza sa fie adoptata o noua lege a pensiilor, tineti aproape de forumul Avocatnet, pentru a afla noile prevederi. :)

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

Multumesc mult urmaresc cu disperare tot, mai ales ca unde lucrez nu am luat salariul de 4 luni.
Pentru activitatea desfasurata in grupa I de munca , in conformitate cu prevederile art. 1671 (tabelul nr. 4) din Legea nr. 19/2000, cu modificarile si completarile ulterioare, pot beneficia de reducerea varstei standard de pensionare cu 3 ani si 7 luni, astfel pot beneficia de pensie pentru limita de varsta dupa implinirea varstei de 55 ani si 3 luni anul 2010?
1. Asa cum v-a spus si colega mea, fiindca aveti stagiul complet de cotizare (peste 30 de ani) puteti sa va inscrieti la pensie anticipata partiala la varsta de 55 de ani.
2. Sfatul meu este sa iesiti la pensie anticipata partiala (sa nu pierdeti "ultimul tren"!), in 17.04.2010. In decizia de pensionare vi se va spune si data pensionarii de limita de varsta si atunci, daca aveti nedumeriri, mergeti sa intrebati la Casa de Pensii.
3. In cazuri particulare, ca al dvs., este greu sa dai un raspuns sigur daca nu ai toate actele in fata.
4. Cand veti trece de la pensia anticipata partiala la cea de limita de varsta trebuie sa faceti dvs. cerere, sa nu uitati asta!
Succes!
Multumesc f. mult, si mie imi este frica sa nu pierd"ultimul tren"! disperarea lor este mare sa mareasca varsta iesirii la pensie, eu am colegi care inainte de Legea 19 in conditiile mele au iesit mult mai devreme, erau alte interese....
Doamna, nu puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta in 2010 (55 ani si 3 luni plus 3 ani si 7 luni inseamna o varsta de 58 de ani si 10 luni, dar varsta dvs. standard de pensionare este de 60 de ani).

Asa cum am scris in postul anterior, dispozitiile art. 167 ind. 1 din Legea nr. 19/2000 isi inceteaza aplicabilitatea in 01.04.2011, data la care nu aveti varsta standard redusa de pensionare, de 56 de ani si 5 luni, pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta.

Sunt de aceeasi parere cu domnul Tudor Valeriu, solicitati pensie anticipata partiala cand impliniti 55 de ani.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea