Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensia pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensia pentru limita de varsta

buna ziua ....sunt nascut pe 18.11.1957 ..am o vechime de 35 de ani de munca din care 18 ani si 6 luni la grupa I ..iar restul in conditii normale lucrand pana in prezent ..stagiul militar de 1 an si 4 luni ...v-a rog sa imi spuneti cand as putea sa depun dosarul de pensie...multumesc anticipat
1. Deoarece prevederile art.167 indice 1 din Legea nr.19/2000 inceteaza cu data de 01.04.2011, incepand cu aceasta data perioada lucrata in gr.I de munca va fi considerata ca fiind in conditii deosebite.
2. In aceste conditii, puteti beneficia de:
- pensie anticipata partiala incepand cu noiembrie 2017, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;
- pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu Noiembrie 2018, respectiv la implinirea varstei de 61 ani.
Daca Legea nr. 19/2000 ramane in vigoare, puteti solicita pensie pentru limita de varsta la 53 ani si 2 luni. Varsta standard de pensionare este redusa conform art. 167 ind. 1, alin. (4) din Legea nr. 19/2000.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea