avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 801 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cand pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cand pot iesi la pensie?

VA DERANJEZ SI EU CU URMATOAREA INTREBARE
SANT NASCUT LA DATA DE 21MAI 1950 AM 32 DE ANI MUNCITI DINTRE CARE 18ANI IN GRUPA 1 INTREBAREA MEA ESTE CAND POT IESI LA PENSIE
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 22:28, 30 Aprilie 2010
Barbatii nascuti dupa 01.01.1950 ies la pensie la limita de varsta la 65 de ani.In cazul dv.cu 01.06.2015,dar dv. lucrand 18 ani in gr.I-a de munca beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 9 ani,rezulta ca va puteati pensiona inca din iunie 2009.Cred ca ati pierdut pana acum cel putin 10000 lei si daca mai asteptati putin pana in 01.04.2011 o sa pierdeti si avantajul gr.I-a,o sa fiti asimilat la reducerea varstei cu gr.II-a.Nu mai asteptati,duceti-va luni la casa de pensii cu dosarul.
iunie 2006,iar pirderea este de 50000 lei cel putin(va rog sa ma scuzati pt.2009)
emilian ursu a scris:
VA DERANJEZ SI EU CU URMATOAREA INTREBARE SANT NASCUT LA DATA DE 21MAI 1950 AM 32 DE ANI MUNCITI DINTRE CARE 18ANI IN GRUPA 1 INTREBAREA MEA ESTE CAND POT IESI LA PENSIE

Daca acestea sunt datele, indepliniti de mult conditiile pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta. Reducerea varstei standard de pensionare pentru 18 ani lucrati in grupa I de munca este de 10 ani si 10 luni.

@Valentin Mester
Cei 9 ani despre care scrieti reprezinta stagiul aferent activitatii lucrate in grupa I de munca, stagiu care se adauga stagiului realizat in vederea deschiderii drepturilor de pensie.

Reducerea varstei standard se face conform art. 167 ind 1, alin. (4) din Legea nr. 19/2000, respectiv din varstele standard prevazute in anexa 3 a Legii nr. 19/2000 (cei 10 ani si 10 luni nu se scad din 65 de ani).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata/limita de varsta? ioana.crisan ioana.crisan Buna ziua! am o intrebare:taica-meu are varsta de 59 ani si 3 luni,nascut in 1951,a lucrat efectiv 32 ani si are 10 luni gr I si 17 ani grupa II. As dori sa ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie? alexandra1308 alexandra1308 Buna seara! Sunt nascut la data de 23.04.1959, si lucrez la CFR din luna februarie 1978, pana in prezent, cu intreruperea activitatii in perioada iunie 1979 - ... (vezi toată discuția)
Grupa de munca Cattani Cattani Am lucrat 10 ani in grupa 1.As dori sa stiu daca la calculul pensiei se va lua in considerare acest lucru.Mai am mult pana la pensie si am citit aici ca de la ... (vezi toată discuția)