Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfiintare de post in perioada platii stimulentului ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfiintare de post in perioada platii stimulentului de insertie

Buna ziua ,

Angajatorul poate defiinta postul daca ma aflu in perioada platii stimulentului de insertie ?
In plus inainte ca copilul sa implineasca 2 ani mi-au adus la cunostinta ca postul a fost desfiintat si o oferta alteternativa pe care am refuzat-o pentru ca atributiile postului nu corespunde cu atributiile postului desfiintat.
De fapt , o data cu desfiintarea posturilor a avut loc o redenumire a vechilor posturi , dar cu aceleasi atributii . Prin aceasta desfiintarea s-a urmarit de fapt reducere de personal.
As putea contesta in instanta informarea care mi-au adus-o la cunostinta ? Ma aflu in cele 45 zile in care o pot contesta de cand am luat la cunostinta.
Ce as castiga daca as contesta-o in instanta ?
Este adevarat ca daca o contest pot infiinta postul pe care l-au desfiintat?

Mulltumesc frumos pentru raspunsuri.
Desfiintarea unui post poate avea loc si in perioada cat se beneficiaza de stimulentul de insertie.

Dvs nu aveti ce sa contestati in intanta , in prezent. In instanta se va contesta decizia de concediere si nu instiintarea ca vi s-a desfiintat postul.