Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire, drept de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire, drept de proprietate

Buna ziua,va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns la problema mea.Parintii mei au construit o casa in anul 1970 pe un teren mostenit de bunica de la parintii ei.Toate bune pana acum cativa ani cand unul dintre vecini si a mutat gardul pe acest teren si a luat o suprafata de 52mp din el(pe o lungime de 50msi latime de 1m si putin).In registru parcelelor scos din arhiva primariei(facut prin anii "80) acest teren figureaza pe numele tatalui meu cu o suprafata totala de 1870mp curti constructii si arabil.In anul 2002 a fost emis de catre primarie un titlu de proprietate pe numele mamei mele(tata era decedat)dar fara ca ea sa solicite acest titlu de proprietate,dar aici este problema el a fost emis pe o suprafata de 1400mp ,(iar mama nici macar nu a sessizat ca aceasta sprafata era trecuta incorect pe titlu),fapt care nu corespundei cu realitatea,suprafata fiind acum de 1818mp(suprafata ce a fost calculata de o firma de cadastru) dupa ce i au fost luati cei 52mp,dar nu au putut face cadastru deoarece titlul fiind pe 1400mp,asta insemna ca isi asuma de buna voie ca restul nu i a apartinut niciodata.Mentionez ca mama mea cand a ridicat titlu de propietate in 2002(dar fara sa il solicite ea)au chemat o la primarie sa l ridice,ea neavand probleme pana in acel moment a crezut ca este trecuta corect suprafata pe care o mostenise.Necazul a venit mult mai tarziu cand unul dintre vecini i a zis ca ea nu are pe titlu decat 1400mp si ca restul nu e al ei.In acest moment ea a cautat titlul de proprietate si a vazut ca pe titlu era trecuta suprafata de 1400mp,dar cum de au avut acces vecinii la actele ei din arhiva primariei nu stie nimeni....Intrebarea mea este cum putem rezolva aceasta problema pentru a putea face cadastru pe acest teren care de fapt ne apartine din mosi stramosi?

va trebui sa porniti proces pentru rectificarea titlului daca puteti dovedi suprafata corecta
da,mama a deschis un proces in instanta,si a angajat un avocat(al carui onorariu a fost cat pensia ei pe o luna) caruia i a pus la dispozitie actele sale si a cerut anularea titlului de proprietate,iar dupa doua citari i a fost respinsa actiunea ca nefondata,nu s a administrat proba cu martori,nimic...poate ma ajuta cineva care sunt pasii care trebuie urmati ? iar cu suprafata de 52mp pe care vecinul a imprejmuit o abuziv ce pot face,cum pot intra in posesia ei?
planul parcelar al terenului cu vecini, suprafata ,pozitie, rol nu demonstreaza nimic?
va multumesc
dumitrugj, utilizator