Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare activitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare activitate

Buna ziua,
Avem o salariata care este in perioada de proba si angajatorul nu mai doreste colaborarea cu ea.
Ce se poate face in situatia data? Se face o notificare?
Multumesc!
Incetarea in baza unei simple notificari in temeiul art.31 codul muncii.
Si se face o decizie in care angajatorul comunica pana la sfarsitul perioadei de proba incetarea raportului de munca, trebuie sa fie motivata si conform unei proceduri?
Este angajata pe functie de conducere cu perioada de proba 15 zile, in codul muncii scrie ca perioada de proba este de 90 de zile pentru functii de conducere.Afecteaza cest aspect cu ceva? Nu vrem sa ne dea salariata in judecata.
florenta_22 a scris:

Si se face o decizie in care angajatorul comunica pana la sfarsitul perioadei de proba incetarea raportului de munca, trebuie sa fie motivata si conform unei proceduri?

Daca este in perioada de proba incetarea cim se face in baza unei simple notificari si fara nico alta justificare.
Art. 31
(3) Pe durata sau la sfârsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate înceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.

Nu afecteaza cu nimic, Codul Muncii stabileste durata maxima a perioadei de proba, partile putand stabili si o durata mai mica decat aceasta.