Forum Discuţii juridice Executare silită Executorul refuza sa-mi returneze suma platita pentru ...
Discuție deschisă în Executare silită

Executorul refuza sa-mi returneze suma platita pentru transferul de prop Finante

Colegi,

Am cumparat un apartament la executare, executorul mi-a zis sa platesc eu suma pentru transeferul de prop si o sa-mi dea el banii cand face impartirea sumelor .Surpriza , acuma imi zice ca, creditorul a facut contestatie la sumele impartite si nu-mi poate da banii !!! ... vai ce nervi am . Ce pot face ?X-(
Conform cod fiscal, plata impozitului pe transferul dreptului de proprietate se face de catre vanzator, deoarece acesta realizeaza profitul.Aveti o intelegere scrisa cu executorul?Nu vad ce legatura sa aiba contestatia la impartirea sumelor cu plata impozitului pe transferul dreptului de proprietate.Oricum,nu dvs.trebuia sa platiti acel impozit.Impotriva executorului judecatoresc puteti formula plangere penala prealabila ptr.infractiunea de abuz de indredere prevazuta si pedepsita de art.238 NCP.
Multumesc , multumesc foarte mult. Sigur asa o sa fac ( cu plangerea ) este un executor foarte foarte rau ca sa nu ma exprim altfel.
Nu e nici o infractiune, ca doar nu i=ai dat banii executorului.
Si din cate vad executorul n-a fost de rea credinta dar nu are temei legal sa retina banii pt impozit transfer proprietate.In practica se mai face asta dar uite ca debitorul nu e asa prost.