Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... împuternicitul cu procură specială, se poate ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

împuternicitul cu procură specială, se poate prezenta în apel, fără a pune concluzii ?

Conform NCPC și Codului muncii, partea (angajatul) poate fi reprezentat în instanța de apel, de către un împuternicit cu procură specială, al său, fără a pune concluzii în cauză?
În baza cărui art. de lege ?
Conform art.84.Reprezentarea conventionala a persoanelor juridice(1)NCPC"Persoanele juridice pot fi reprezentate conventional in fata instantelor de judecata numai[/b] prin consilier juridic sau avocat,in conditiile legii."
Intrebarea se referea la angajat (deci la persoana fizica) prin urmare in baza art.83 alin.1 Cpc - În faţa primei instanţe, precum şi în apel, persoanele fizice pot fi reprezentate de către avocat sau alt mandatar. Dacă mandatul este dat unei alte persoane decât unui avocat, mandatarul nu poate pune concluzii asupra excepţiilor procesuale şi asupra fondului decât prin avocat, atât în etapa cercetării procesului, cât şi în etapa dezbaterilor.