Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestare proces verbal traversare neregulamentare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestare proces verbal traversare neregulamentare

Doresc cateva pareri despre aceasta situatie: eram la o trecere de pietoni, semaforul era rosu, toate masinile s-au oprit urmand sa se faca verde pentru pietoni. Eu am inceput traversarea cand inca era rosu. Am facut doi pasi dupa care s-a facut verde. In capatul celalalt era un politist care m-a oprit pe motiv ca am trecut pe rosu. Acesta a completat procesul verbal in care scris ca am trecut pe rosu dupa care s-a facut verde. Mie unu mi se pare ca politistul a actionat abuziv, fortand legea.
Va rog sa imi spuneti care sunt modalitati de a contesta aceasta amenda. Precizez faptul ca nu am semnat procesul verbal, politistul nu a oprit nici un martor si nu exista nici o proba care sa ma incrimineze.

P.S. Nu as fi contestat amenda daca as fi trecut pe rosu printre masini (cum de multe ori se intampla prin Bucuresti si politia nu actioneaza), dar sa fiu amendat pentru ca am facut doi pasi pe rosu si restu` pe verde, mi se pare exagerat.
Buna ziua,

Puteti formula plangere impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiei, pe care o veti depune la judecatoria in a carei circumscriptie a fost savarsita contraventia.

Plangerea trebuie sa fie insotita de copia procesului-verbal de contraventie, de taxa judiciara de timbru de 20 de lei, precum si de orice alte inscrisuri de care intelegeti sa va folositi in sustinerea celor aratate in plangere.

O zi frumoasa!