Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Teapa data de magazin on-line
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Teapa data de magazin on-line

Buna seara ,
Am fost pacalit de catre un site on-line care ofera produse " reduse , la promotie .... etc " in felul urmator : - am cumparat un voucer pentru reducerea unui produs ( 2 periute electrice ) , voucer pe care l-am primit prin curier , atunci achitand 50 de lei , urmand sa trimit acel cod de pe voucer la o adresa de email pentru a primi coletul in 5 zile lucratoare .... Au trecut 2 saptamani de cand trebuia sa primesc acel colet dar nu am primit nimic ! Am solicitat explicatii la acea adresa de email , dar nu am primit raspuns . Am contactat siteul care colaboreaza cu acea " adresa de email " si am primit raspunsul ca " au luat legatura cu firma partenera si o sa primesc coletul + un bonus " ..... Iar minciuna ..... TEAPA ! vreau sa fac reclamatie pentru inselatorie la POLITIE si OPC . Cum procedez ? ma duuc la sectia de POLITIE sau exista asa ceva on-line /? si la OPC as mai vrea sa fac sesizare . Va rog daca puteti sa-mi dati niste detalii cum sa procedez .
O seara placuta ,

1. Plangere la A.N.P.C. - - se poate depune si online aici :

[ link extern ]

Daca nu rezolvati, depuneti apoi plangere la politie.

Sau ambele variante.

2. PLANGERE LA POLITIE - pt savarsirea infractiunii de INSELACIUNE

NOUL COD PENAL - CAPITOLUL III
Infracţiuni contra patrimoniului prin nesocotirea încrederii

Art. 244

Înşelăciunea

(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.

(2) Înşelăciunea săvârşită prin folosirea de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el însuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.

(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală.

Detalii: [ link extern ]

Se poate depune si prin posta, cu confirmare de primire, dar ulterior va trebui sa va prezentati acolo pt a vi se lua declaratie in fata organului de crecetare penala. Depuneti la plangere ca probe toata corespondenta.

Un caz foarte asemanator a fost discutat acum putina vreme pe forum:
www.avocatnet.ro/content/for...
Va rog sa nu scrieti numele site-ului de pe care ati cumparat voucherul, regulamentul de postare nu permite asta.
Ares-3, moderator