Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Daca o persoana a lucrat timp de 12 ani in grupa a 2 de munca, in procent de 70%, dar fara diminuarea varstei de pensionare, perioada respectiva se ia in calcul la stabilirea vechimii in munca pentru pensionare anticipata?
Iar in conditiile in care doamna are o vechime de 35 de ani si patru luni (fara cei 12 ani mai sus mentionati), si varsta de 55 de ani, care ar fi procentul de penalizare.
O a doua problema ar fi in cazul unei persoane de sex masculin care are varsta de 60 de ani si 36 de ani vechime, in cazul pensionarii anticipate i s-ar lua in calculul vechimii si perioadele de stagiu militar si de studii superioare de lunga durata?
lilly11a, utilizator
Gabriela Pintea a scris:

PaulBogdan a scris:

Tatal meu a implinit 60 de ani, inteleg ca poate beneficia de pensie pt limita de varsta, intrebarea e de ce nu a fost de la inceput trecut la pensie pt limita de varsta avand in vedere ca a depus dosarul in februarie 2009 cand avea deja 60 ani ?
Trebuie sa solicite trecerea la pensie pt limita de varsta in scris Casei de Pensii sau se va face din oficiu la recalculare ?

La cea de-a doua intrebare v-a raspuns domnul Tudor Valeriu.

In privinta primei intrebari stiu, evident, ca tatal dvs. are deja 60 de ani. M-ati citat dar va rog sa cititi cu atentie!
Cum sa beneficieze tatal dvs. de pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare pentru activitatea lucrata in grupa II de munca daca adeverinta ati depus-o ulterior emiterii deciziei de pensie?

Repet: este foarte important ca adeverinta sa fi fost intocmita conform prevederilor legale.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

Ok ! Mi-am dat seamadupa ce postasem deja !

multumesc