Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce obiecte (ale dosarelor de la tribunal) pot face ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce obiecte (ale dosarelor de la tribunal) pot face obiectul materiei litigii de munca?

Vreau sa caut pe pagina tribunalului... si e extrem de anapoda - trebuie sa le iau la rand. Am identificat pana acum drepturi banesti, obligatie de a face, desigur si contestatie decizie concediere.
Mai sunt altele majore in activitatea tribunalelor la sectia LM??
Stimabile, cautati "litigii munca" dar nu pe dosare ci intrati pe jurisprudenta
Am intrat si acolo... dar sunt numarabile pe degete hotararile de acolo :))
Initiatorul acestui topic se refera la obiectul litigiului de munca.

Din Legea 62/2011:
art.1 lit.p : conflict individual de munca — conflictul de munca ce are ca obiect exercitarea unor drepturi sau indeplinirea unor obligatii care decurg din contractele individuale si colective de munca ori din acordurile colective de munca si raporturile de serviciu ale functionarilor publici, precum si din legi sau din alte acte normative. De asemenea, sunt considerate conflicte individuale de munca urmatoarele:
(i) conflictele in legatura cu plata unor despagubiri pentru acoperirea prejudiciilor cauzate de parti prin neindeplinirea sau indeplinirea necorespunzatoare a obligatiilor stabilite prin contractul individual de munca ori raportul de serviciu;
(ii) conflictele in legatura cu constatarea nulitatii contractelor individuale de munca ori a unor clauze ale acestora;
(iii) conflictele in legatura cu constatarea incetarii raporturilor de serviciu ori a unor clauze ale acestora.

Alte exemple :
1. încheierea contractului individual de muncă (de exemplu: tardivitatea incheierii c.i.m.);
2. executarea contractului individual de muncă (de exemplu: refuzul angajatorului de a crea condiţii normale de muncă, impunerea unui program de munca neconform cu prevederile Codului Muncii sau încălcarea normelor de securitate si sanatate in munca );
3. modificarea contractului individual de muncă (de exemplu: în caz de modificare unilaterala a functiei , trecerea salariatului la o altă muncă);
4. suspendarea contractului individual de muncă (de exemplu:mentinerea nejustificata a suspendarii raportului de munca pe durata cercetarii disciplinare dupa terminarea cercetarii);
5. încetarea și nulitatea, parţială sau totală, a contractului individual de muncă (de exemplu: în caz de concediere nelegală a salariatului);
6. plata despăgubirilor în cazul neîndeplinirii sau a îndeplinirii necorespunzătoare a obligaţiilor de către una din părţile contractului individual de muncă (de exemplu, neplata sau plata intarziata a salariului; în caz de refuz nemotivat al angajatorului de a acorda concediul de odihnă anual' crearea unui prejudiciu angajatorului de catre salariat , obligatia de restituire de catre salariat a sumelor primite necuvenit);
7. neeliberarea în termen a carnetului de muncă sau înscrierile incorecte efectuate în acesta; neeliberarea in termen a adeverintei de vechime, extrasului revisal , copii de pe documentele aflate in dosarul de personal
etc.

Freelis, multumesc pt informatii. Am omis sa precizez esentialul... ma intereseaza sa identific spetele in care tribunalul a tratat exceptia prescriptiei dreptului material la actiune,
respectiv a dispus unirea cu fondul a exceptiei sau/si respingerea acesteia.

Vroiam sa intreb, de fapt, in care obiecte pot gasi aceasta situatie...

Si, in subsidiar, cum altfel as putea obtine aceasta informatie?
Pot sa fac o cerere Tribunalului sa imi dea relatii asupra chestiunii acesteia??
Ce temei legal as putea invoca?