Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de studii cadre militare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de studii cadre militare

Buna ziua! Ma intereseaza care este baza legala acordarii concediilor de studii cadrelor militare. Am gasit actele normative precum Legea 138/1999 art.67 (partial valabila) si Legea nr. 80 din 11 iulie 1995 art.14, dar nu am gasit hotararea de guvern care precizeaza durata si regulile de acordare a concediului de odihna, concediului de odihna suplimentar şi a concediului de studii precizat in art.14 alin 2. din Lg.80/1995. Va multumesc
Vedeti HG nr. nr.442 din 7 august 1992 privind concediul de odihna al ofiterilor, maistrilor militari şi subofiterilor in activitate din fortele armate
Am verificat si hotararea mentionata mai sus dar nu precizeaza nimic cu privire la regulile de acordare a concediilor de studiu
Eu am luat concediul de studii an de an doar pentru ca nu "incurcam" prea mult treburile la unitate. Lucram 24/72 ..asta ar fi fost "motivul" pentru care mi-a aprobat comandantul. 1 luna de zile pe an este concediul de studii si zilele sunt motivate prin adeverinta de la facultate. Cu toate astea am avut colegi la program(8 ore) care nu au beneficiat de CS. Sper sa te fi ajutat.
Conform art.7 din Ordinul ministrului apararii nationale nr. M104/1999, beneficiaza de concediu de studii platit – 30 de zile calendaristice /an – doar ofiterii, maistrii militari si subofiterii stu­denti in invatamantul superior forma seral, fara frecventa si la distanta. Concediul se acorda, esalonat sau integral, pentru sesiuni, examene, proiecte si lucrari practice si pentru sustinerea examenului de licenta in anul terminal.

www.avocatnet.ro/content/for...
Am cautat si eu acest Ordin al ministrului apararii nationale nr. M104/1999 art.7 in monitorul oficial dar nu am gasit niciun ordin cu acest nr.

multumesc cornelcz pt raspunsul tau dar ai putea sa-mi precizezi si baza legala in care ai facut raportul? eu cu cine am vb de la resurse mi-a precizat ca nu mi se acorda acest concediu de studii pt ca facultatea pe care o urmez nu este in "folosul unutatii" adica pt activitatea pe care o desfasor si sincer, nu cred din moment ce Lg.80/95 art.14 precizeaza de acest drept.

multumesc freeelis pt mesaje! sper sa gasesc baza legala de acordare a concediului de studii in cazul unui refuz din partea conducerii unitatii!
Cornel Vasile, Consilier juridic