Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Student la zi și militar
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Student la zi și militar

Buna ziua, in momentul actual sunt subofițer în cadrul in Ministerului Apărării Naționale și student la zi in cadrul unei facultăți. As vrea sa știu baza legala din care pot beneficia de liber pentru susținerea examenului de lixenta. Din cunoștințele de până acum, conform articolului 16 din legea 80/1995 privind statutul cadrelor militar, in calitate de student la zi al unei instituții de învățământ superior beneficiez de anumite vacante in conformitate cu orarul facultatii. Va mulțumesc anticipat.
În ordinul ministrului apărării naționale nr. M104/1999 privind participarea cadrelor militare în activitate la concursul de admitere, la examenele de an universitar și la examenele de licență (diplomă) în învățământul superior civil de scurtă durată sau la doctorat sunt detaliate condițiile de acordare a acestui drept.
Salut, ai gasit baza legală pentru acordarea concediului daca da, te rog sa imi dai un raspuns

Dinuroby a scris:

Buna ziua, in momentul actual sunt subofițer în cadrul in Ministerului Apărării Naționale și student la zi in cadrul unei facultăți. As vrea sa știu baza legala din care pot beneficia de liber pentru susținerea examenului de lixenta. Din cunoștințele de până acum, conform articolului 16 din legea 80/1995 privind statutul cadrelor militar, in calitate de student la zi al unei instituții de învățământ superior beneficiez de anumite vacante in conformitate cu orarul facultatii. Va mulțumesc anticipat.