avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 290 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Student la zi și militar
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Student la zi și militar

Buna ziua, in momentul actual sunt subofițer în cadrul in Ministerului Apărării Naționale și student la zi in cadrul unei facultăți. As vrea sa știu baza legala din care pot beneficia de liber pentru susținerea examenului de lixenta. Din cunoștințele de până acum, conform articolului 16 din legea 80/1995 privind statutul cadrelor militar, in calitate de student la zi al unei instituții de învățământ superior beneficiez de anumite vacante in conformitate cu orarul facultatii. Va mulțumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: AlexValentin98 , utilizator 09:45, 15 Decembrie 2021
În ordinul ministrului apărării naționale nr. M104/1999 privind participarea cadrelor militare în activitate la concursul de admitere, la examenele de an universitar și la examenele de licență (diplomă) în învățământul superior civil de scurtă durată sau la doctorat sunt detaliate condițiile de acordare a acestui drept.
Salut, ai gasit baza legală pentru acordarea concediului daca da, te rog sa imi dai un raspuns

Dinuroby a scris:

Buna ziua, in momentul actual sunt subofițer în cadrul in Ministerului Apărării Naționale și student la zi in cadrul unei facultăți. As vrea sa știu baza legala din care pot beneficia de liber pentru susținerea examenului de lixenta. Din cunoștințele de până acum, conform articolului 16 din legea 80/1995 privind statutul cadrelor militar, in calitate de student la zi al unei instituții de învățământ superior beneficiez de anumite vacante in conformitate cu orarul facultatii. Va mulțumesc anticipat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de studii pentru soldatii gradati profesionisti adryan_vyrgil adryan_vyrgil buna ziua .... in legatura cu concediul de studii care se acorda militarilor profesionisti mentionez ca sunt in anul 2 de facultate la zi si tot odata ... (vezi toată discuția)
Concediu studii ofiteri cameliaf cameliaf Buna ziua, va rog sa-mi spuneti care este baza legala pentru acordarea concediului de studii de 30 de zile, pentru OFITERII care sunt inscrisi la cursuri ... (vezi toată discuția)
Concediu de studii cadre militare Saba2015 Saba2015 Buna ziua! Ma intereseaza care este baza legala acordarii concediilor de studii cadrelor militare. Am gasit actele normative precum Legea 138/1999 art.67 ... (vezi toată discuția)