avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Case de amanet
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Case de amanet

N-am mai contabilizat Case de amanet şi acum am un solicitant, ajutaţi-mă să mă descurc !
Mă gîndesc că ceva asemănător cu Consignaţia
CHIAR NIMENI NU VREA SA MA AJUTE CU PROBLEME DE AMANETARE. E COMERT? E ACITVITATE BANCARA? E PRESTARI DE SERVICII?
Va rog, si pe mine ma intereseaza...
Daca tine cineva contabilitatea la un magazin de telefoane mobile, unde telefoanele sunt preluate in regim de consignatie.Adresa mea de mail este izakornidesz@yahoo.com
Multumesc.
Atat stiu ca atunci cand iti intra marfa o inregistrezi pe 8033,
la vanzare 5311 = 707
4427
concomitent cu vanzarea se inregistreaza intrarea
371 = 462
378
4428 ( tva se pune doar pe adaosul tau, in cazul in care cumperi de la persoane fizice)
descarcarea gestiunii
607 = 371
378
4428
iesirea marfii din custodia consignatiei

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inreg contabile de la neplatitor de tva la platitor negut_dorina negut_dorina rog , ce inreg conrtabile se fac de la neplatitor de tva la platitor de tva la o soc de comert cu amanuntul.va multumesc (vezi toată discuția)
Conditii achizitionari din afara tarii marcucarolina marcucarolina Buna seara, Imi spune-ti si mie va rog frumos daca cumpar mobila din POLONIA ce trebuie sa fac din punct de vedere declarativ pentru o firma platitoare de ... (vezi toată discuția)
Impozit pe veniturile obtinute in regim de consignatie ledonanabitir ledonanabitir Buna ziua! Am o nelamurire in legatura cu impozitul de10% ce se retine la valoarea marfurilor depuse in consignatie. -In cazul in care deponentul este ... (vezi toată discuția)