Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Impozit pe veniturile obtinute in regim de consignatie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Impozit pe veniturile obtinute in regim de consignatie

Buna ziua!
Am o nelamurire in legatura cu impozitul de10% ce se retine la valoarea marfurilor depuse in consignatie.
-In cazul in care deponentul este persoana juridica(d.g.f.p), i se retine acest impozit sau
nu?
-Se declara acest impozit lunar in decl.100 la randul 32?
Conform prevederilor Codului fiscal
Art. 53. - (1) Plătitorii următoarelor venituri au obligaţia de a calcula, de a reţine şi de a vira impozit prin reţinere la sursă, reprezentând plăţi anticipate, din veniturile plătite:

a) venituri din drepturi de proprietate intelectuală;
b) venituri din vânzarea bunurilor în regim de consignaţie;
c) venituri din activităţi desfăşurate în baza contractelor de agent, comision sau mandat comercial;
d) venituri din activităţi desfăşurate în baza contractelor/convenţiilor civile încheiate potrivit Codului civil;
e) venituri din activitatea de expertiză contabilă şi tehnică, judiciară şi extrajudiciară;
f) venitul obţinut de o persoană fizică dintr-o asociere cu o persoană juridică contribuabil, potrivit titlului II, care nu generează o persoană juridică;
g) venitul obţinut de o persoană fizică dintr-o asociere cu o persoană juridică contribuabil, potrivit titlului IV, care nu generează o persoană juridică.
(2) Impozitul ce trebuie reţinut se stabileşte după cum urmează:

a) în cazul veniturilor prevăzute la alin. (1) lit. a), aplicând o cotă de impunere de 15% la venitul brut;
b) în cazul veniturilor prevăzute la alin. (1) lit. f), aplicând cotele de impunere prevăzute pentru impozitul pe profit, la profitul cuvenit persoanei fizice asociate;
c) în cazul veniturilor prevăzute la alin. (1) lit. g), aplicând cota de impunere prevăzută pentru impozitul pe veniturile microîntreprinderilor, la veniturile ce revin persoanei fizice din asociere;
d) în cazul celorlalte venituri prevăzute la alin. (1), aplicând o cotă de impunere de 10% la venitul brut.
(3) Impozitul ce trebuie reţinut se virează la bugetul de stat până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei în care a fost plătit venitul, cu excepţia impozitului aferent veniturilor prevăzute la alin. (1) lit. f) şi g), pentru care termenul de virare este reglementat potrivit titlurilor II şi IV.

Multumesc pentru lamurire !
As mai avea ceva sa va intreb, daca nu-i prea mult deja....
Daca am inteles bine, procedura in cazul in care deponentul este persoana juridica, (respectiv Directia de finante) este urmatoarea:
1) se incarca contul 8033 cu valoarea fara tva a marfurilor primite 7.000;
2)vanzarea obiectelor concomitent
5311=% 371=%
707 462
708 378
3) descarcarea gestiunii
%=371 8033 cu 7000

4)plata marfurilor
462=5311 8.330 (7.000+19%tva)
sau
462=5311 7.497 (8.330-10%impozit)
462=446 833 ?

plata impozitului
446=5121 833

N-am inteles ce este cu Directia de finante conturile folosite de unitatile bugetare sunt cu totul altele. Planul de conturi folosit de tine este al societatilor comerciale.
D.G.F.P. este cea care vinde marfuri prin consignatie, iar "eu" sunt consignatia.
La marfa depusa de D.G.F.P. in consignatie, retin impozit 10% sau ba si la ce valoare ?!De fapt mie nu mi se pare corect ca unei firme ce depune marfa in consignatie sa i se retina impozit ca doar plateste impozit pe profit sau micro....