Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Buna seara

Va rog sa ma lamuriti...Sot, sotie, pensionari amandoi. Daca moare sotul si sotia renunta la pensia ei, aceasta poate primi pensie jumatate din cea a sotului?

Multumesc!
Da.
La alegere;
-Pensia propie,sau
-50% din cea a sustinatorului(decedatului).
Multumesc si duminica placuta!
Atentie, insa! Sotia sa aibe varsta ca pt pensie de limita de varsta, altfel beneficiaza de pensie doar pe o perioada de 6 luni, sau dac e incadrata medical - pe pensie de urmas - in gradul I sau II de invaliditate.