Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Facturare servicii catre societati din UE si non-UE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Facturare servicii catre societati din UE si non-UE

Buna ziua.Incerc sa fiu succint.Am facut un site si vreau sa caut firme ce vor sa cumpere publicitate la mine pe site.Ele pot fi atat din UE cat si non-UE.Ma intereseaza cum trebuie sa le facturez...cu sau fara TVA(24% sau alt procent?) si daca in tarile din care sunt acele firme(Brazilia,Nigeria,Germania,Libia...nu stiu exact(adica UE sau non-UE)) exista obligatia sa platesc ceva taxe catre acele state? Pe de alta parte la noi platesc tot 3% pana la CA>60000 euro si apoi 16%?
Situatiile pot fi:
1.fac o firma (SRL) neplatitoare de TVA (asa mi-ar placea in prima faza)
2.fac o firma (SRL) platitoare de TVA
Multumesc anticipat.
new29obe, utilizator
Puteti merge pe variant infiintari unei societati comerciale -SRL neplatitoare de TVa.
Insa, pentru a putea facture serviciile prestate beneficiarilor din alte state member sau nu Ue, este nevoie sa va inscrieti in ROI, obtinand astfel un cod de TVA. Acest cod de TVA il veti indica in tot ceea ce veti facture catre acestia.
In situatia in care intre RO si statele din care fac perte colaboratorii Dvs. exista acorduri bilaterale referitaore la evitarea dublei impozitari, veti intocmi facturile fara a factura cu TVA.
Pentru veniturile realizate de societatea Dvs., veti achita un impozit de 3% din incasari pana in momentul depasirii plafonului de 65.000 Euro, moment in care veti trece la plata unui impozit pe profit de 16%.
De asemenea, pentru orice sume de bani acordate cu titlu de dividend veti datora statului impozitul de 16%.
Va multumesc frumos pentru raspuns.Mai am ceva ce nu mi-e clar:

1. Factura catre tarile cu care nu avem acord de dubla impozitare o voi emite cu un anume TVA sau tot fara TVA?Daca da, cu ce TVA...al nostru?Al lor? Am vreo obligatie fiscala fata de tarile non-UE? (nu as vrea sa ma ia politia daca voi calca pe teritoriul unei astfel de tari).

2.Daca voi factura catre persoane fizice (tot asa...din UE sau non-UE) se mentin aceleasi reguli ca atunci cand facturez catre persoane juridice din acele tari?

3.Dupa CA>65000 Euro devin platitor de TVA nu?Atunci facturile cum le emit pentru aceleasi situatii?Tot fara TVA?Pentru cele emise fara TVA platesc totusi 24% din suma facturata asa statului roman?
Multumesc mult.
new29obe, utilizator
juridic dana a scris:

In situatia in care intre RO si statele din care fac perte colaboratorii Dvs. exista acorduri bilaterale referitaore la evitarea dublei impozitari, veti intocmi facturile fara a factura cu TVA.

Puteti da vreun exemplu de conventie pentru evitarea dublei impuneri unde sunt precizate aspecte referitoare la TVA? De asemenea as fi interesat de vreun articol din Codul Fiscal care sa prevada o eventuala scutire de TVA in caz ca exista o vonventie de evitare a dublei impuneri.

Din cate stiu eu nu exista asa ceva dar in caz ca exista as dori sa ma documentez.