avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 504 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legat de CIM pe durata derminata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legat de CIM pe durata derminata

Buna ziua,
Intrebare:
1. am contracte contracte individuale de munca incheiat in anul 2011, respectiv 2013.
2. am prelungit aceste contreacte asa cum era legea "ori de cate ori, in perioada a 36 luni"....
3. am 4 prelungiri....
4. in 2014 am 3 prelungiri din cele 4....
5. CFS....ospatari cu norma de 20 ore /luna inegal, trebuie raportat in REVISAL?! Ei vin ocazional...la evenimente.

Va multumesc mult!

Corina MARAN
Ultima modificare: Duminică, 8 Februarie 2015
Herra_, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:10, 14 Februarie 2015
Care este nelamurirea ?

Sa va spunem daca ati procedat corect sau alta?
1. E corect ca am facut 4 prelungiri?! (era....odata....oricate prelungiri in cadrul a 36 luni....) Eu nu m-am abatut! Ca vine Codul Muncii cu 3 prelungiri in 2014....e altceva....NU AM!
2. CFS-ul....adica perioada de 20 de ore pe luna,in care acestia presteaza 4 sau 8 ore /luna,
ca diferenta se considera CFS de raportat in REVISAL, sau nu.
Cred ca e CFS...dar nu stiu daca trebuie raportat si daca trebuie cerere.....ei au un alt loc de munca de baza....

multumesc frumos
la CFS NU E BINE
DIN 20 DE ORE/LUNA, ospatarii presteaza 4-6 ore/luna...diferenta se considera CFS?! Trebuie CERERE?! Trebuie raportata in REVISAL?!


MULTUUU
Ultima modificare: Duminică, 8 Februarie 2015
Cornel Vasile, Consilier juridic
1. Incepand cu 30 aprilie 2011, nu mai exista nicio restrictie a numarului de prelungiri a duratei unui c.i.m. cu durata determinata.

2. Se confunda prelungirea duratei cu incheierea unui c.i.m. pe durata determinata.

3. CFS-ul se opereaza in REVISAL.
De fapt ei nu au CFS....doar ca nu sunt chemati la evenimente.....
CFS nu era imperativ de declarat...o vreme....
Ultima modificare: Duminică, 8 Februarie 2015
Herra_, utilizator
Cata vreme?!
Si conform carei legi?!
Va rog sa ma ajutati!

Alte discuții în legătură

S-a uitat declararea incetarii cim Anca114 Anca114 Buna ziua. Contabilul a uitat sa depuna incetarea cartii de munca a unui salariat de aproape 3 luni. Cum se poate indrepta greseala ? Se pot anula de ... (vezi toată discuția)
Suspendare contract pentru cfs suciugeorgeta suciugeorgeta Daca am cerere pentru CFS din partea salariatului pe o perioada de 7 zile sau 20 zile....trebuie sa fac decizie de suspendare a contractului si sa o transmit ... (vezi toată discuția)
Suspendare cim-cfs DiaD DiaD Daca de comun acord un angajat ramane in CFS, in ce termen trebuie inregistrata in revisal suspendarea CIM? In conformitate cu ce art. CM? Multumesc. (vezi toată discuția)