Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Scaun auto sau doar inaltator?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Scaun auto sau doar inaltator?

Am un baietel de 3 ani, 1,10m. Pot sa ii cumpar doar inaltatorul de masina, sau trebuie scaunul auto ? Cum prevede acum noua lege ?
Multumesc.
Ce spune legea:
Copiii în vârstă de până la 3 ani nu pot fi transportați în autovehicule care nu sunt echipate cu sisteme de siguranță, cu excepția autovehiculelor destinate transportului public de persoane, precum și a taxiului, dacă în acestea din urmă ocupă orice alt loc decât cel de pe scaunul din față. În aceste situaţii, transportul se realizează sub supravegherea unei persoane, alta decât conducătorul auto
Copiii cu o înălţime de până la 135 cm pot fi transportaţi în autovehicule echipate cu sisteme de siguranţă pentru conducător şi pasageri, doar dacă sunt fixaţi sau prinşi cu ajutorul unui dispozitiv de fixare în scaun pentru copii instalat în autovehicul.

Ca de obicei in legile romanesti, formularea este interpretabila.