Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Deductibilitate TVA la inchiriere
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Deductibilitate TVA la inchiriere

Societatea a inchiriat un autoturism din urmatoarea categorie:
"vehicule rutiere motorizate care sunt destinate exclusiv pentru transportul rutier de persoane, cu o greutate maxima autorizata care sa nu depaseasca 3.500 kg si care sa nu aiba mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzand si scaunul soferului" si nu indeplineste niciuna din exceptiile din OUG 34/2009.
Stiu ca nu se poate deduce TVA-ul la combustibil...
Se poate deduce TVA-ul de pe factura de chirie?
Dar cheltuielile de intretinere, reparatii, revizii etc.?
Multumesc pentru ajutor.
De cine este folosit acest mijloc de transport ? Daca se utilizeaza de catre personalul din conducerea societatii ch. de intretinere si reparatii sunt deductibile la nivelul unui singur autoturism.
Se utilizeaza de personalul din conducerea societatii. Este vorba de directorul general si este vorba de un singur autoturism.