Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Victima a unui accident auto
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Victima a unui accident auto

Bună seara! Sunt victima unui accd. auto(pe trecerea de pietoni având verde pietonii) cu urmări destul de grave ( tibie și gleznă ruptă), probe, etc. două operații , C.M.L. peste 100 de zile de îngrijiri medicale. Autorul accd.-AROGANT,- am decurs la măsurile legale(acț. în inst.a vinovatului),am primit citație unde cel inculpat este încadrat la art.196. c.p.( vătămare corporală din culpă),încadrare făcută probabil de către serviciul Pol. Rutieră,(... aici menționez că cei din serv.juridic,(pol.rutieră) au luat la cunoștiință de c.m.l.-urile depuse de către mine...!), ori Procuratură. Încadrarea corectă ar fi trebuit să fie cum stipulează art. 194. alin.1. lit. b) din C.P.
Aș dorii să îmi spuneți ,dacă am dreptul să cer în fața instanței reîncadrarea faptei autorului ( ce drept îmi dă voie să cer așa ceva să pot să-l invoc în cerere acest drept, sau nu pot beneficia de acest drept ) . Mă pot adresa direct completului de judecată prin cerere scrisă,sau se autosesizează instanța!!????
Menționez că am avut deja o înfățișare la instanță; inculpatul nu a venit sub pretextul să își pună apărător.
Cu stimă!
Schimbarea încadrării juridice

Art. 386. - (1) Dacă în cursul judecăţii se consideră că încadrarea juridică dată faptei prin actul de sesizare urmează a fi schimbată, instanţa este obligată să pună în discuţie noua încadrare şi să atragă atenţia inculpatului că are dreptul să ceară lăsarea cauzei mai la urmă sau eventual amânarea judecăţii, pentru a-şi pregăti apărarea.
(2) Dacă noua încadrare juridică vizează o infracţiune pentru care este necesară plângerea prealabilă a persoanei vătămate, instanţa de judecată cheamă persoana vătămată şi o întreabă dacă înţelege să facă plângere prealabilă. În situaţia în care persoana vătămată formulează plângere prealabilă, instanţa continuă cercetarea judecătorească, în caz contrar dispunând încetarea procesului penal.