Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare

Daca la angajarea mea ca psiholog intr_o institutie bugetara se cere un an vechime ca psiholog stagiar ,aceasta conditie se considera indeplinita daca am lucrat 3 ani in cabinet individual propriu, ca psiholog clinician?Care este dovada atestarii stagiului?
Art. 15 din Legea 335/2013:
(1) In termen de 5 zile de la finalizarea stagiului, angajatorul are obligatia de a elibera stagiarului certificatul/adeverinta de finalizare a stagiului.
(2) Certificatul/adeverinta sunt vizate de inspectoratul teritorial de munca in a carui raza teritoriala isi are sediul angajatorul.

(3) Modelul certificatului/adeverintei prevazut/prevazuta la alin. (1) se stabileste prin normele metodologice pentru aplicarea prevederilor prezentei legi.