Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... 392B
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

392B

O I.F. trebuie sa depuna 392B ( neplatitoare de tva ) ? Daca da la cifra de afaceri ce se completeaza mai exact ? Valoarea incasarilor din registru jurnal incasari si plati ?

Multumesc mult !
HugoM, utilizator
Da, se depune de toti agentii economici. La rubrica "cifra de afaceri" se inscriu valoarea incasarilor din Reg de incasari si plati.
atentie, cifra de afaceri reprezinta tot ce ai emis in 2014, este posibil ca in rjip sa ai si facturi emise in 2013 si incasate in 2014 ! vezi ce ai pe jurnalul de cumparaturi acolo ai tot ce ai emis in 2014 !