avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Asistenta sociala din Norvegia a luat copilul
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Asistenta sociala din Norvegia a luat copilul

Buna ziua,
Va scriu deoarece am un copil cu o fata din america centrala, de care am divortat de comun acord in luna Iulie anul 2014, fiind casatoriti din anul 2012.
Avem conform intelegerii noastre custodie comuna. Copilul implineste 2 anisori. Locuinta in care am stat impreuna cu copilul a fost la adresa domiciliul personal. Imediat dupa divort, fosta mea sotie a plecat in Norvegia, cu acordul meu, impreuna cu copilul unde a cunoscut pe cineva care si-a asumat raspunderea in fata autoritatilor atat pentru ea cat si pentru copil. Pana acum a lucrat si a
crescut copilul foarte bine. Acum 2 saptamani, a fost un accident si
copilul a avut o problema la piciorul drept, pentru care au trebuit sa il
interneze la un spital din oras. Vineri l-au externat, dar spre surpriza
fostei mele sotii, statul norvegian sau serviciile de asistenta sociala au
luat copilul fara sa aiba vreun motiv sau sa ii dea ceva in scris.

In tot acest timp cat ea a fost in Norvegia eu am mentinut legatura cu ea
in permanenta si ma implic in cresterea copilului meu, doresc ca sa stiu
care este procedura pentru a-mi recupera copilul de la autoritatile
norvegiene si unde trebuie sa apelez. Ea deja a inceput sa faca demersuri pentru a recupera copilul, dar imi este frica pentru ca din ceea ce am vazut
in legile norvegiene situatia este foarte complicata. Ea urma sa vina in
Romania pentru a-mi aduce copilul.
Multumesc frumos,
Cel mai recent răspuns: Corbuletz , utilizator 11:05, 20 Februarie 2015
Ce cetatenie/cetatenii au copilul si mama lui ?
Mama este cetatean mexican, copilul s-a nascut in Romania si este cetatean roman. Conform cu intelegerea de la divort (prin notar), eu am dreptul sa stiu tot ceea ce se intampla cu copilul meu atata timp cat nu este la mine si ma pot implica in cresterea copilului. DIn pacate, nu am fost informat de statul norvegian cu privire la situatia care exista in acest moment acolo. Copilul este undeva in Norvegia iar mama nu are dreptul sa il vada pana ce ei ... cei de la Asistenta Sociala (Barnevarn) vor stabili daca ea este o mama buna sau nu. Am solicitat informatii despre aceasta situatie Ambasadei Romaniei din Oslo, bineinteles ca raspunsul a fost ca sa cer detalii de la cei de la Asistenta Sociala. Am contactat apoi Ministerul de Afaceri Externe din Norvegia care mi-au solicitat detalii despre mine, copilul meu si fosta mea sotie, detalii despre cand si cum a ajuns acolo, data de nastere, nume etc.

Fosta mea sotie spune ca are in fiecare zi intalniri cu cei de la Politie dar si cu cei de la Asistenta Sociala de acolo, pentru a stabili daca este o mama demna pentru cresterea copilului. In oricare din cazuri, eu doresc sa imi iau copilul in Romania.
Din pacate sunteti cetatean al unui stat care nu da doi bani pe cetatenii lui!
Vorbesc de statul roman,
Singurul drept al romanilor este sa se lase furati de acesti talhari care constituie ,,clasa politica"!
Am uitat sa va spun sa nu va faceti iluzii cu cei de la ambasada Romaniei de la Oslo!
Adresati-va ministerului de externe de la Bucuresti, cine stie...
Cunosc situatia copiilor romani din Italia, luati si dati spre adoptie, i-a durut pe macaronari la basca de autoritatile romane, inclusiv ambasador/consul.
V-ar ajuta foarte mult cunoasterea limbii engleze, ati putea contacta niste ong-uri care ar face nitel taraboi, ar mai scrie vreunul doua-trei randuri prin vreun ziar...cateva secunde la stiri la tv si v-ati putea ,,recupera" copilul.
Pe de alta parte, daca va iubiti copilul si puneti mai presus de orice bunastarea lui, mai bine infiat de niste norvegieni decat hingherit intre o mama mwexicana si un tata roman.
Am sa incerc sa va gasesc un avocat vorbitor de limba romana in Norvegia.
Multumesc frumos, eu imi iubesc foarte mult copilul si daca mama lui nu este considerata demna de cresterea lui, voi lua copilul la mine. Din cate am inteles trebuie sa deschid un proces in Romania prin care sa cer custodia copilului. Apoi, ma pot duce linistit sa imi iau copilul.
Corbuletz a scris:

Din cate am inteles trebuie sa deschid un proces in Romania prin care sa cer custodia copilului. Apoi, ma pot duce linistit sa imi iau copilul.


Dvs. AVETI ceea ce numiti "custodia copilului".
Dvs. exercitati autoritatea parinteasca in comun cu mama copilului.

Legea romana foloseste termenul autoritate parinteasca (nu "custodie"). Fiindca in limba romana (a se vedea DEX) custodie inseamna paza, pastrare a unui OBIECT.
Iar bietul copil este o FIINTA UMANA.

Art 397 Noul Cod civil - "Dupa divort, autoritatea parinteasca revine in COMUN ambilor parinti, afara de cazul in care instanta decide altfel".

A decis vreo instanta altfel!? NU, fiindca ati divortat la notar. Iar divortul la notar (cu minor) nu ar fi fost posibil decat cu indeplinirea conditiilor prevazute de art. 375 alin. 2 Noul Cod civil ("sotii convin asupra tuturor aspectelor referitoare la ... exercitarea autoritatii parintesti de catre AMBII parinti, stabilirea locuintei copiilor dupa divort...").

Nu aveti locuinta copilului la dvs. Dar aceasta (locuinta) nu se confunda cu autoritatea parinteasca. Locuinta stabilita de comun acord, poate fi schimbata de comun acord. Numai in caz de neintelegere intervine instanta de judecata. (a se vedea art 496 NCC).
Ultima modificare: Duminică, 15 Februarie 2015
romascanu, moderator

Alte discuții în legătură

Ajutor!statul norvegian incearca sa-mi ia copilul prin abuz! dismissed dismissed Statul Norvegian ma ameninta ca daca tatal, ,nu este de acord ca fiul nostru sa se intoarca in Romania cu mine,nu voi putea sa i-mi iau copilul cu mine inapoi ... (vezi toată discuția)
Ajutor,sunt in norvegia cu copilul vreau sa ne intoarcem in tara! dismissed dismissed Sunt in Norvegia cu copilul minor. In Romania sunt deja in proces de divort si custodie reprezentata de avocat. Vreau sa ma intorc in Romania cu copilul ... (vezi toată discuția)
Solicit asistenta juridica pentru obtinere despagubiri accident munca cu handicap grad 1 la angajator norvegian antonela1976 antonela1976 In anul 2015, fiind angajatul unei firme de shipping norvegiene (prin intermediul unei agentii de crewing din Romania), in functia de comandant nava, am ... (vezi toată discuția)