avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Copilul poate fi trecut pe numele meu?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Copilul poate fi trecut pe numele meu?

buna ziua. am 17 ani sunt insarcinata in 5 luni data aproximativa a nasteri ar fi in iunie. in luna noiembrie implinesc 18 ani. Copilul poate fi trecut pe numele meu? Tatal nu vrea sa-l recunoasca. va multumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 15:15, 11 Februarie 2015
Copilul care nu va fi recunoscut de catre tata va purta numele de familie al mamei.

Ulterior, va puteti adresa instantei de judecata, in vederea stabilirii filiatiei copilului nascut in afara casatoriei.

Actiunea dedusa judecatii poate fi promovata oricand, nu exista un termen de prescriptie in acest sens.

Competenta material , teritorial si functional este judecatoria in a carei raza teritoriala domicilieati dumneavostra, in calitate de reclamant ori judecatoria in a carei raza teritoriala domicilieaza paratul ( legiutorul a instituit o competenta teritoriala altenativa , in actiunile privind filiatia ).



Va trebui sa produceti probe, prin care sa demonstrati paternitatea copilului.( actiunea dedusa judecatii poate fi sustinuta de orice mijloc de proba ).



In probatiune puteti uza de martori, inscrisuri , interogatoriu si expertiza medico-legala.


In cazul in care tatal prezumtiv, biologic, doreste sa lamureasca pricina, acesta isi poate preciza in scris, pozitia.




Succes.


~ Conținut șters la cerere ~
deci copilul poate fi trecut pe numele meu in ciuda faptului ca sunt minora?
Mai nașteti încă unul? Mai aveți un topic în care aveți un copil pe numele dvs..
Chiar dacă sunteți minora..în certificat se trece numele mamei, iar copilul ia numele ei, pe al cui vreți sa îl poarte?
Ultima modificare: Miercuri, 11 Februarie 2015
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Problemă certificat de naștere: concubina nu a terminat divorțul, prin urmare copilul nostru e pe numele fostului ei soț. care sunt pașii pentru a-l trece pe numele meu? Daniel3232 Daniel3232 Buna seara. Am si eu o problema grava. De 1 an si jumatate iubita mea se afla in divort cu sotul ei. Ei au fost despartiti de mai mult timp. Intre timp noi am ... (vezi toată discuția)
Tăgada paternității Ersin Dervis Ersin Dervis Buna ziua. O chestiune am de lămurit, intr-un proces de tăgadă a paternității, daca toate partile implicate recunosc, mai este necesara proba ADN? Unde ... (vezi toată discuția)
Inregistrare tardiva de nastere complicata annabela annabela Doresc sa ajut un tata disperat care are in ingrijire un copil de 3 ani care nici la momentul acesta nu are certificat de nastere. Tatal si mama copilului nu ... (vezi toată discuția)