Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Copilul poate fi trecut pe numele meu?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Copilul poate fi trecut pe numele meu?

buna ziua. am 17 ani sunt insarcinata in 5 luni data aproximativa a nasteri ar fi in iunie. in luna noiembrie implinesc 18 ani. Copilul poate fi trecut pe numele meu? Tatal nu vrea sa-l recunoasca. va multumesc
Copilul care nu va fi recunoscut de catre tata va purta numele de familie al mamei.

Ulterior, va puteti adresa instantei de judecata, in vederea stabilirii filiatiei copilului nascut in afara casatoriei.

Actiunea dedusa judecatii poate fi promovata oricand, nu exista un termen de prescriptie in acest sens.

Competenta material , teritorial si functional este judecatoria in a carei raza teritoriala domicilieati dumneavostra, in calitate de reclamant ori judecatoria in a carei raza teritoriala domicilieaza paratul ( legiutorul a instituit o competenta teritoriala altenativa , in actiunile privind filiatia ).

Va trebui sa produceti probe, prin care sa demonstrati paternitatea copilului.( actiunea dedusa judecatii poate fi sustinuta de orice mijloc de proba ).

In probatiune puteti uza de martori, inscrisuri , interogatoriu si expertiza medico-legala.

In cazul in care tatal prezumtiv, biologic, doreste sa lamureasca pricina, acesta isi poate preciza in scris, pozitia.

Succes.

~ Conținut șters la cerere ~
deci copilul poate fi trecut pe numele meu in ciuda faptului ca sunt minora?
Mai nașteti încă unul? Mai aveți un topic în care aveți un copil pe numele dvs..
Chiar dacă sunteți minora..în certificat se trece numele mamei, iar copilul ia numele ei, pe al cui vreți sa îl poarte?
gi-jane2, moderator