Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Act aditional antecontract de vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Act aditional antecontract de vanzare-cumparare

In cazul in care actul aditional al unui antecontract de vanzare-cumparare a expirat si nu-l mai prelungesc, pot pierde avansul dat proprietarului?
De asemenea pretul actului aditional intra in valoarea totala a contractului de vanzare cumparare?
A expirat perioada in care trebuia sa cumparati?
Pretul achitat odata cu semnarea antecontractului se va scadea din suma totala pentru care se efectueaza vanzarea.
CristinaPaisa ,

Inca nu, dar va expira curand si nu stiu daca proprietarii vor mai dori sa prelungeasca antecontractul, din cauza intarzierilor la programul prima casa. As vrea sa stiu daca ar fi o problema sa nu mai prelungesc antecontractul si sa semnez direct contractul de vanzare-cumparare. Ce riscuri ar fi?
barnea ,

Multumesc pentru raspuns, dar as vrea sa stiu daca acest lucru e valabil si pentru suma achitata la prelungirea antecontractului.
gi-jane2, moderator
Nu poate sa ma ajute nimeni cu niste lamuriri va rog?