Forum Discuţii juridice Executare silită Un de executare silita a unei sentinte definitive de ...
Discuție deschisă în Executare silită

Un de executare silita a unei sentinte definitive de iesire din indiviziune

In urma cu 3 zile (joi 11.06.)Am fost obligat sa execut silit un vecin care refuza sa imi restituie 2 suprafete de teren de vecinatate cu granite impinse de el peste limitele date de raportul de expertiza aprobat de instanta; sentinta de iesire din indiviziune ramasa definitiva si cu stampila de punere in executare.Executorul Judecatoresc a indeplinit toate formalitatile prevazute de OUG nr. 42/2009.S-a efectuat masuratoarea , s-au delimitat cu tarusi si sfoara limitele celor doua loturi conform cu raportul de expertiza aprobat de instanta.Vecinul a semnat procesul verbal de excutare in prezenta de martor(expertul desemnat de instanta sa lotizeze terenurile)ca nu se opune la executare.I s-a dat termen de o luna pentru demolarea gardurilor si refacerea lor. In acelasi timp a afirmat ca nu are bani fa cumpere materiale noi si ca el intentioneaza sa reutilieze materialele vechi.(NB acele materiale el singur recunoaste ca au fost cumparate de mama mea , pe care o mostenesc.Materiale degradate de peste 25 de ani.Intrebari:1/ Cum trebuie sa procedez legal daca maine eu incerc sa intru pe teritoriul ce de drept imi apartine si sa incep constructia unui nou gard cu materialele noi deja cumparate de mine, daca el imi interzice accesul?
2/ Daca este posibil si legal ,cum trebuie sa procedez ca sa il oblig la plata a 1/2 din costul materialelor si al manoperei?
3/Cum pot sa il oblig la costul demolarii vechiului gard ce imi incalca proprietatea?
- potrivit art. 580 indice 3 din codul de procedura civila puteti obliga paratul la plata unei amenzi civile stabilita pe zi intarziere pana la executarea obligatiei prevazuta prin titlul executoriu - demolarea si refacerea gardului;
- pe cale de ordonanta presedintiala puteti solicita efectuarea acestor lucrari de catre dvs cu obligarea paratului la plata cheltuielilor aferente
succes
meteora2005 a scris:

- potrivit art. 580 indice 3 din codul de procedura civila puteti obliga paratul la plata unei amenzi civile stabilita pe zi intarziere pana la executarea obligatiei prevazuta prin titlul executoriu - demolarea si refacerea gardului;
- pe cale de ordonanta presedintiala puteti solicita efectuarea acestor lucrari de catre dvs cu obligarea paratului la plata cheltuielilor aferente
succes

Pentru a fi admisa o ordonanta presedintiala trebuie demonstrate in primul rand urgenta si caracterul vremelnic prevazute in mod imperativ de art.581 c.pr.civ..In acest caz,lecturand relatarea user-ului,consider ca cele doua conditii nu pot fi indeplinite.Dreptul comun,mi se pare a fi singura cale legala.
Am aflat astazi dimineata cu surprindere ca vecinul nu ma lasa sa intru cu muncitorii sa incep sa lucrez la gardul despartitor.A afirmat ca el face contestatie la executare.Am interogat telefonic pe d-na executor judecatoresc care este explicatia acestei situatii.Mi-a afirmat ca nu m-a pus in posesie pentruca daca la prima parcela ce trebuia retrocedata gardul era de sarma cu piloni de teava; putand fi demolat- parcela pe care a si insemnat-o cu tarusi si sfoara; la a doua parcela ce trebuia sa imi fie retrocedata conform planului efectuat la solicitarea instantei , nu.A motivat faptul ca acel lot prezinta pe el un zid de caramida.Mi-a comunicat ca nu poate face nimic si ca eu trebuie sa fac un alt proces; cu obligatia de a face.
In concluzie: am avut un preoces de iesire din indiviziune cu lotizare, si stampila de punere in executare. Vecinul detine 2 parcele din suprafata curtii ce imi apartin mie de drept .El a edificat gardurile in anul 1982 cand a cumpart o parte a casei de la bunica mea si de la mama mea.Nu a cumparat pamant..310 m patrati aferenti constructiei s-au nationalizat si au ramas in indiviziune cu cei 700 de m patrati ce prin mosteniri succesive
mi-au revenit mie in proprietate.El a platiti chirie la stat.A fost improprietarit cu legea 18 prin 1996.In 2004 paratul
m-a dat judecata pentru iesire din indiviziune.Ambii am consimtit la raportul de expertiza efectuat la cerera instantei
si sentinta a ramas definitiva.Intrucat nu am reusit aproape 5 ani sa il determin pe cale amiabila
sa mute gardurile si sa imi retrocedeze cele doua loturi si tuate unul pe o latura a casei altul in spatele casei (o curte interioara)am solicitat excutorului judecatoresc executarea silita.Mentionez faptul ca gardurile le-a efectuat chiar daca era in indiviziune; el fiind chirias la stat
Zidul despartitor este conform lotizarii pe terenul meu.Mai adaug ca paratul a venit cu niste planuri de cadastru care
nu respecta masuratorile din planul lotizarii aprobat de instanta.Acel plan fiind extins pe teritoriul proprietatii mele conform cu gardurile facute in trecut de parat.Mentionez ca de la data notificarii executorului
au trecut peste 3 saptamani.
Intrebari:
1/Cum a fost posibil sa nu se respecte inclusiv de catre executorul judecatoresc sentinta definitiva de iesire din indiviziune si punerea mea in posesie conform cu sentinta? Mai ales ca am platit si am respectat toate cerintele executorului.2/ Este legala afirmatia executorului ca trebuie sa fac alt proces pentru acel zid de caramida;construit de la inceput ilegal si pe terenul meu? 3/ De ce nu a granituit executorul si in spatele gardului de zid, in curtea paratului ,lasand lucrurile la cheremul paratului? 4/ Ce pot eu face legal in aceasta situatie.5/ De ce nu mi-a dat executorul nici un document scris de constatare ci l-a luat cu el spunand ca sa mai trec eu pe la el... sa il ridic.?
6/Trebuie sa iau autorizatie si de la primarie in legatura cu constructia de gard de plasa.?
PS mentionez ca la noi la Ploiesti aminterogat mai multi avocati si fiecare e cu parerea sa
Va multumesc
Mircea Razvan a scris:

Am aflat astazi dimineata cu surprindere ca vecinul nu ma lasa sa intru cu muncitorii sa incep sa lucrez la gardul despartitor.A afirmat ca el face contestatie la executare.Am interogat telefonic pe d-na executor judecatoresc care este explicatia acestei situatii.Mi-a afirmat ca nu m-a pus in posesie pentruca daca la prima parcela ce trebuia retrocedata gardul era de sarma cu piloni de teava; putand fi demolat- parcela pe care a si insemnat-o cu tarusi si sfoara; la a doua parcela ce trebuia sa imi fie retrocedata conform planului efectuat la solicitarea instantei , nu.A motivat faptul ca acel lot prezinta pe el un zid de caramida.Mi-a comunicat ca nu poate face nimic si ca eu trebuie sa fac un alt proces; cu obligatia de a face.
In concluzie: am avut un preoces de iesire din indiviziune cu lotizare, si stampila de punere in executare. Vecinul detine 2 parcele din suprafata curtii ce imi apartin mie de drept .El a edificat gardurile in anul 1982 cand a cumpart o parte a casei de la bunica mea si de la mama mea.Nu a cumparat pamant..310 m patrati aferenti constructiei s-au nationalizat si au ramas in indiviziune cu cei 700 de m patrati ce prin mosteniri succesive
mi-au revenit mie in proprietate.El a platiti chirie la stat.A fost improprietarit cu legea 18 prin 1996.In 2004 paratul
m-a dat judecata pentru iesire din indiviziune.Ambii am consimtit la raportul de expertiza efectuat la cerera instantei
si sentinta a ramas definitiva.Intrucat nu am reusit aproape 5 ani sa il determin pe cale amiabila
sa mute gardurile si sa imi retrocedeze cele doua loturi si tuate unul pe o latura a casei altul in spatele casei (o curte interioara)am solicitat excutorului judecatoresc executarea silita.Mentionez faptul ca gardurile le-a efectuat chiar daca era in indiviziune; el fiind chirias la stat
Zidul despartitor este conform lotizarii pe terenul meu.Mai adaug ca paratul a venit cu niste planuri de cadastru care
nu respecta masuratorile din planul lotizarii aprobat de instanta.Acel plan fiind extins pe teritoriul proprietatii mele conform cu gardurile facute in trecut de parat.Mentionez ca de la data notificarii executorului
au trecut peste 3 saptamani.
Intrebari:
1/Cum a fost posibil sa nu se respecte inclusiv de catre executorul judecatoresc sentinta definitiva de iesire din indiviziune si punerea mea in posesie conform cu sentinta? Mai ales ca am platit si am respectat toate cerintele executorului.2/ Este legala afirmatia executorului ca trebuie sa fac alt proces pentru acel zid de caramida;construit de la inceput ilegal si pe terenul meu? 3/ De ce nu a granituit executorul si in spatele gardului de zid, in curtea paratului ,lasand lucrurile la cheremul paratului? 4/ Ce pot eu face legal in aceasta situatie.5/ De ce nu mi-a dat executorul nici un document scris de constatare ci l-a luat cu el spunand ca sa mai trec eu pe la el... sa il ridic.?
6/Trebuie sa iau autorizatie si de la primarie in legatura cu constructia de gard de plasa.?
PS mentionez ca la noi la Ploiesti aminterogat mai multi avocati si fiecare e cu parerea sa
Va multumesc

Sfatul executorului judecatoresc este corect,trebuie sa formulati o noua actiune pentru a rezolva problemele.Dvs.intrebati doar,in nici un ca nu interogati.