Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Autorizatie primarie PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Autorizatie primarie PFA

Buna seara, voi fi pe cat posibil de scurt.
Am deschis un Pfa(am certificatul de la RC si l-am inscris si la ANAF).
Sediul profesional e acasa.
In mod normal ar trebui sa ma apuc de treaba(am luat si registre, chitantier etc)
Cod Caen principal 4791, secundare 1512, 1419, 7410

Ma obliga legea sa am o autorizatie de functionare de la primarie?
Am citit ca as putea fi amendat de politia locala daca nu am, dar cum m-ar putea gasi acestia? Exista si alte organe de control care ar cere aceasta autorizatie?
Mi se pare aberant sa fiu obligat sa am contract cu o firma de salubrizare in conditiile in care eu produc acelasi gunoi ca si inainte de a fi pfa, stau la etajul 3 si vand ONLINE (nu am un magazin fizic).
Va multumesc anticipat, sper sa fi nimerit unde trebuie cu acest topic.
qabriel, utilizator
Nu aveti nevoie de autorizatie de functionare de la primarie. La infiintare ati depus o declaratie pe propria raspundere care să ateste îndeplinirea condiţiilor legale de funcţionare prevăzute de legislaţia specială din domeniul sanitar, sanitar-veterinar, protecţiei mediului şi protecţiei muncii.
Doamna de la primarie s-a uitat pe o lista cu coduri caen si mi-a spus: „Aveti nevoie de autorizatie pt codul 4791'"
Sa inteleg ca acea autorizatie mi-ar fi necesara doar daca as avea si un sediu de lucru?
Apoi, daca pe langa vanzare de portofele importate, mai si confectionez acasa(la sediul profesional) portofele, se schimba situatia?
Pentru a face comert pe Internet ca firma, PFA sau orice alt organism inregistrat deja la Registrul Comertului nu este nevoie de nici o autorizatie in acest scop. Legea nr. 365 din 7 iunie 2002 privind comerţul electronic precizeaza ca pentru a face comert in mediul virtual este obligatorie postarea in website (magazin online) a datelor de inregistrare de la Registrul Comertului, in caz contrar se va considera ca fiind contraventie. Astfel pentru a face comert electronic o persoana fizica are nevoie de o inregistrare prealabila la Registrul Comertului.
In plus trebuie sa va inregistratie la Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal
Va multumesc!