Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... termen de contestatie amenda radar fix
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

termen de contestatie amenda radar fix

am primit o amenda in luna februarie de la radare fixe de la Pufesti,am inteles ca sant ilegale ,ma intereseaza sa recuperez punctele de pe carnet ,ce demersuri ar trebui sa fac .
Nu prea aveti ce face, intrucat doar din data de 24 aprilie 2009 a fost retras avizul de functionare pentru un anumit nr. de radare fixe.
mariazet46 a scris:

am primit o amenda in luna februarie de la radare fixe de la Pufesti,am inteles ca sant ilegale ,ma intereseaza sa recuperez punctele de pe carnet ,ce demersuri ar trebui sa fac .

Trebuia sa contestati procesul-verbal de sanctionare cu contraventie ... Aceasta se putea face in termen de 15 zile de la data primirii procesului-verbal.
este tardiv, trebuia sa contestati procesul verbal in termen de 15 zile