avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenzi radar fix
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenzi radar fix

buna ziua! am primit procesul verbal pentru o amenda de depasirea vitezei admise pe data 12 feb. 2009. din cite stiu eu din data de 24 aprilie aceste radare fixe au fost suspendate , declarate ca au fost montate ilegal. ok . Pe data de 24-07-2009 a fost intocmit orocesul verbal de contraventie.ce se intampla daca nu-l platesc.
Cel mai recent răspuns: MIHAI GRIGORE , Avocat 17:04, 30 Iulie 2009
Radarele fixe apartinad politiei romane nu au fost suspendate (EX: Dn1), pai daca nu achitati amenda, amenda se inregistreaza la finante ca datorie la buget, ca si aspecte negative : se poate cere executarea ei, nu mai puteti sa obtineti certificat fiscal pana nu o platiti...etc.....Sau puteti sa contestati procesul verbal in instanta..in in cadrul procesului sa solicitati avizele radarului....
Analore a scris:

Radarele fixe apartinad politiei romane nu au fost suspendate (EX: Dn1), pai daca nu achitati amenda, amenda se inregistreaza la finante ca datorie la buget, ca si aspecte negative : se poate cere executarea ei, nu mai puteti sa obtineti certificat fiscal pana nu o platiti...etc.....Sau puteti sa contestati procesul verbal in instanta..in in cadrul procesului sa solicitati avizele radarului....

Un sfat excelent!=D>

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda radar geo.yan geo.yan In data de 07.02.2009 in localitatea Dumbraveni jud Vrancea sensul de deplasare Buzau-Focsani am fost depistata pe randar conducand cu o viteza de 70%.La 1 ... (vezi toată discuția)
Amenzi radare fixe adrian_94 adrian_94 AM O INTREBARE CARE MA MACINA DE MAI MULT TIMP.AM PRIMIT 2 AMENZI PT. DEPASIREA VITEZEI MAXIME ADMISE DEPISTARE CE A FOST FACUTA DE RADARE FIXE CARE AU FOST ... (vezi toată discuția)
Termen de contestatie amenda radar fix mariazet46 mariazet46 am primit o amenda in luna februarie de la radare fixe de la Pufesti,am inteles ca sant ilegale ,ma intereseaza sa recuperez punctele de pe carnet ,ce ... (vezi toată discuția)