Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenzi radar fix
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenzi radar fix

buna ziua! am primit procesul verbal pentru o amenda de depasirea vitezei admise pe data 12 feb. 2009. din cite stiu eu din data de 24 aprilie aceste radare fixe au fost suspendate , declarate ca au fost montate ilegal. ok . Pe data de 24-07-2009 a fost intocmit orocesul verbal de contraventie.ce se intampla daca nu-l platesc.
Radarele fixe apartinad politiei romane nu au fost suspendate (EX: Dn1), pai daca nu achitati amenda, amenda se inregistreaza la finante ca datorie la buget, ca si aspecte negative : se poate cere executarea ei, nu mai puteti sa obtineti certificat fiscal pana nu o platiti...etc.....Sau puteti sa contestati procesul verbal in instanta..in in cadrul procesului sa solicitati avizele radarului....
Analore a scris:

Radarele fixe apartinad politiei romane nu au fost suspendate (EX: Dn1), pai daca nu achitati amenda, amenda se inregistreaza la finante ca datorie la buget, ca si aspecte negative : se poate cere executarea ei, nu mai puteti sa obtineti certificat fiscal pana nu o platiti...etc.....Sau puteti sa contestati procesul verbal in instanta..in in cadrul procesului sa solicitati avizele radarului....

Un sfat excelent!=D>