Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta de pensionare anticipata total sau partial
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta de pensionare anticipata total sau partial

Buna seara. Am si eu o intrebare. Sunt barbat, in luna iulie 2015 implinesc varsta de 56 de ani. Am vechime in campul muncii 36 de ani vechime din care 21 de ani sunt in grupa a-2-a de munca. As dorii sa stiu la ce varsta ma pot pensiona anticipat
total sau partial ?
Va multumesc anticipat !
Daca depasiti cu 8 ani vechimea de 35 de ani puteti ieianticipat la ori ce varsta,trebuie sa inaintati dosarul de pensionare,cu actele doveditoare ca aveti vechimea care o sustineti si in urma analizei,de catre cei de la AJOFM,ve-tioptine un raspuns in cateva luni.
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
-Aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca(stagiu aferent)de 5 ani si 3 luni(3 luni/an).
36+5 ani si 3 luni=41 de ani si 3 luni de stagiu.
-O reducere cu 4 ani si 6 luni a varstei standard de pensionare.
Limita de varsta la 60 de ani si 6 luni.
Pensie anticipata sau anticipata partial la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiul asimilat.
Penalizarea maxima poate fi de 4,5%.

marius33 a scris:

Daca depasiti cu 8 ani vechimea de 35 de ani puteti ieianticipat la ori ce varsta,trebuie sa inaintati dosarul de pensionare,cu actele doveditoare ca aveti vechimea care o sustineti si in urma analizei,de catre cei de la AJOFM,ve-tioptine un raspuns in cateva luni.

1. Nu este adevarat ca poate solicita pensie la orice varsta daca are 8 ani peste stagiul complet de cotizare, ci doar daca are varsta cu 5 ani mai putin decat varsta standard de pensionare.

2. AJOFM nu are atributii in legatura cu conditiile de pensionare.