Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Calatorie minor cu dubla cetatenie
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Calatorie minor cu dubla cetatenie

Buna

Intrebarea mea ar fi :
Copilul meu are dubla cetatenie Romana si Maghiara , are pasaport valabil Unguresc , daca vrea sa calatoreasca cu insotitor sau cu doar unul dintre parinti ,din Romania in unele dintre tarile membre al uniuni europene are nevoie de declaratie de acord din partea ambilor parinti sau unuia dintre parinte daca nu este prezent ?
Precizez ca Legea Ungariei nu cere acest document deare ce numai prin acordul ambilor parinti se face pasaportul , el urmeaza sa calatoreasca ca cetatean Maghiar doar cu acte de calatorie unguresti adica pasaport .
Va multumesc
Tinand cont de problmele pe care le-au intampinat alti utilizatori sunt de parere ca mai intelept ar fi sa-i faceti acea declaratie ca nu cumva sa intalniti si dvs. un functionar prea zelos care sa va puna pe drumuri.
La iesirea din Romania minorii cu dubla cetatenie sunt tratati ca minori cetateni romani pentru ca legea nu face precizari in aceasta privinta, asa ca intr-adevar fara declaratie acord n-are rost sa va ganditi ca poate iesi din tara pe baza pasaportului maghiar. Chiar si cand au domiciliul in tara a carei cetatenie o detin (pe langa cea romana) e nevoie de declaratie, exista raspuns oficial al Politiei de Frontiera in privinta asta da' nu dau acum de el :)