Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... prelungire CCC de la 2 la 3 ani
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

prelungire CCC de la 2 la 3 ani

momentan sunt pe maternitate pana la 2 ani , fetita mea in 7 mai va implini 2 anisori , din pacate ni sau descoperit o serie de boli , si as dori sa imi prelungesc maternitatea , cum sa fac ?
1. Nu sunteti in concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) ci sunteti in concediu crestere copil (CCC) pana la varsta de 2 ani.

2. - Daca obtineti un certificat de handicap pentru copil atunci se poate prelungi CCC pana la varsta de 3 ani.
- Incepeti de pe acum sa umblati pentru asa ceva deoarece o sa va ia destul timp.
- Luati legatura cu medicul de familie sa va spuna cum se procedati.

3. Apoi reveniti sa va spunem ce veti face in continuare.
multumesc din suflet