avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 812 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... prelungire CCC de la 2 la 3 ani
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

prelungire CCC de la 2 la 3 ani

momentan sunt pe maternitate pana la 2 ani , fetita mea in 7 mai va implini 2 anisori , din pacate ni sau descoperit o serie de boli , si as dori sa imi prelungesc maternitatea , cum sa fac ?
Cel mai recent răspuns: aselajusto , utilizator 16:45, 13 Februarie 2015
1. Nu sunteti in concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) ci sunteti in concediu crestere copil (CCC) pana la varsta de 2 ani.

2. - Daca obtineti un certificat de handicap pentru copil atunci se poate prelungi CCC pana la varsta de 3 ani.
- Incepeti de pe acum sa umblati pentru asa ceva deoarece o sa va ia destul timp.
- Luati legatura cu medicul de familie sa va spuna cum se procedati.

3. Apoi reveniti sa va spunem ce veti face in continuare.
multumesc din suflet

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu crestere copil pentru al doilea copil dutcaandrea dutcaandrea Buna ziua as dori daca se poate raspuns la o intrebare din data de 23 mai 2015 sant in concediu de maternitate pe perioada de 2 ani cu toate formele legale ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie ale2012 ale2012 buna ziua.am nascut pe 3.08.2010 in data de 15.07.2012 miam prelunjit maternitatea pana la 3 ani pentru ca fetita mea are probleme cu inima.intebarea mea este ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil = vechime in munca? Pocahontas Pocahontas Buna ziua. Tocmai am citit (din intamplare) la dumneavoastra pe site ca, incepand din data de 1 ian 2012, cei 2-3 ani de concediu de maternitate vor constitui ... (vezi toată discuția)