Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Unde se incadreaza fapta?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Unde se incadreaza fapta?

Buna ziua,

In luna septembrie 2008, din depozitul unei societati comerciale s-au sustras 2 bunuri in valoare de 11.000 euro.
Plangerea la politie a fost facuta in luna mai 2009.
Bunurile au fost vandute unei societati comerciale.
Unde se incadreaza fapta si care sunt consecintele?
Inainte de a va raspunde sut necesare mai multe lamuriri.
1. Cine a vandut bunurile, cel care le-a sustras ?
2. Ce calitate avea omul care a sustras bunurile ? Simplu angajat ? Administrator ?
Nu prea doriti sa dati amanunte sau sa fiti explicit! Ce doriti de fapt sa aflati?
Iuliana Cermak, Avocat
Da, cel care le-a sustras.
La vremea respectiva era inca angajat la respectiva societate, dar in preaviz.
Banuiesc ca ar putea fi incadrat la gestiune frauduloasa, daca avea in grija administrarea sau conservarea bunurilor; sau furt simplu, daca nu avea nicio responsabiitate asupra lucrurilor respective.
La gestiune frauduloasa risca o pedeapsa cu inchisoarea de la 1 la 5 ani, sau de la 2 la 7 ani in varianta agravanta.
La furt, de la 1 an la 7 ani in varianta simpla si de la 1 an la 10 ani in varianta calificata.
fapta e delapidare toata ziua.